Muzeum Kereza zagrożone. Czy w ogóle powstanie?
Pozwolenie na budowę muzeum miało być gotowe we wrześniu ubiegłego roku, a do dziś Christian Kertez nie złożył nawet wniosku o wydanie tego dokumentu. Co dalej z losami stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ukarał architekta dwoma grzywnami za opóźnienia w procesie projektowym. Szwajcar twierdzi, że wszystkie dokumenty złożył w wymaganych terminach i żąda powołania arbitra, który sprawę rozsądzi. SZRM twierdzi, że budynek muzeum wyszedł Kerezowi zbyt wysoki, przez co wymaga dostosowania do ostrzejszych norm przeciwpożarowych. Projektant odpowiada, że sprawa jest banalna i odpowiednie rozwiązanie techniczne obniżające konstrukcję dachu już przedstawił w ratuszu. - Nic podobnego - odpowiadają urzędnicy. Szwajcarski architekt twierdzi, że ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę musi czekać, aż będzie gotowy projekt podziemnych instalacji pod placem Defilad. Rzecznik ratusza na to: - Nic podobnego, do wszystkich mediów budynek muzeum można podłączyć od strony ul. Marszałkowskiej. Budowę muzeum komplikuje też galimatias własnościowy na pl. Defilad.
Pojawia się więc pytanie, czy ratusz w ogóle chce budować to muzeum? Spadło ono przecież z listy priorytetów z chwilą, gdy Warszawa przegrała starania o powierzenie jej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Ostatnie szacunki mówiły, że koszt budowy gmachu rozpiętego nad tunelem metra, którego dach trzeba projektować na granicy wytrzymałości materiałowej, może sięgnąć pół miliarda złotych.
Christian Kerez, przyjeżdża w tym tygodniu do Warszawy rozmawiać z miejskimi urzędnikami o dalszych losach budowy. Od rozstrzygnięcia konkursu na projekt muzeum minęło już cztery i pół roku. W tym czasie było aż nazbyt wiele spotkań i narad urzędników z architektem. Dużo z nich było bezproduktywnych. Oby to najbliższe do nich nie należało. I oby przynajmniej rozwiane zostały wątpliwości co do tego, czy muzeum będzie budowane.
czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica