Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Kereza zagrożone. Czy w ogóle powstanie?

red

Pozwolenie na budowę muzeum miało być gotowe we wrześniu ubiegłego roku, a do dziś Christian Kertez nie złożył nawet wniosku o wydanie tego dokumentu. Co dalej z losami stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ukarał architekta dwoma grzywnami za opóźnienia w procesie projektowym. Szwajcar twierdzi, że wszystkie dokumenty złożył w wymaganych terminach i żąda powołania arbitra, który sprawę rozsądzi. SZRM twierdzi, że budynek muzeum wyszedł Kerezowi zbyt wysoki, przez co wymaga dostosowania do ostrzejszych norm przeciwpożarowych. Projektant odpowiada, że sprawa jest banalna i odpowiednie rozwiązanie techniczne obniżające konstrukcję dachu już przedstawił w ratuszu. - Nic podobnego - odpowiadają urzędnicy. Szwajcarski architekt twierdzi, że ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę musi czekać, aż będzie gotowy projekt podziemnych instalacji pod placem Defilad. Rzecznik ratusza na to: - Nic podobnego, do wszystkich mediów budynek muzeum można podłączyć od strony ul. Marszałkowskiej. Budowę muzeum komplikuje też galimatias własnościowy na pl. Defilad.

Pojawia się więc pytanie, czy ratusz w ogóle chce budować to muzeum? Spadło ono przecież z listy priorytetów z chwilą, gdy Warszawa przegrała starania o powierzenie jej tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Ostatnie szacunki mówiły, że koszt budowy gmachu rozpiętego nad tunelem metra, którego dach trzeba projektować na granicy wytrzymałości materiałowej, może sięgnąć pół miliarda złotych.

Christian Kerez, przyjeżdża w tym tygodniu do Warszawy rozmawiać z miejskimi urzędnikami o dalszych losach budowy. Od rozstrzygnięcia konkursu na projekt muzeum minęło już cztery i pół roku. W tym czasie było aż nazbyt wiele spotkań i narad urzędników z architektem. Dużo z nich było bezproduktywnych. Oby to najbliższe do nich nie należało. I oby przynajmniej rozwiane zostały wątpliwości co do tego, czy muzeum będzie budowane.

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Kereza zagrożone. Czy w ogóle powstanie?