Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Biurowiec w kopalni węgla [Zalewski Architecture Group]

fredka

Wyłączone z użytku kopalnie to szansa na rozwój biznesu. Przykładem może być elegancki biurowiec, który wyrósł nieopodal hałd i dawnych szybów. W przyszłości powstaną tu "Nowe Gliwice".

Projekt z pracowni Zalewski Architecture Group to pierwszy obiekt dużego programu rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Budynek biurowy firmy FIS-SST zlokalizowany jest na terenie Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice", które powstało na obszarach pozostałych po likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego "Gliwice" funkcjonującej w tym miejscu od XIX do końca XX wieku. Intencją Agencji Rozwoju Lokalnego, będącej właścicielem Centrum, było stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju firm nowoczesnych technologii i przekształcenie tego terenu w park technologiczny. Budowa biurowca firmy FIS-SST Sp. z o.o. jest właśnie wynikiem tych działań stanowiących element rewitalizacji terenów poprzemysłowych i jako pierwszy budynek jest zalążkiem tworzenia nowych przestrzeni publicznych na terenie Centrum.

Historyczne budynki Centrum, pozostałe po byłej kopalni, zajmują zachodnią część założenia, przy ulicy Bojkowskiej. Bezpośrednio za nimi teren podzielony został na działki dla firm komercyjnych. Na jednej z takich działek wybudowany został budynek biurowy firmy FIS-SST.

Ze względu na sąsiedztwo budynków kopalni KWK Gliwice, zdecydowano się zaprojektować obiekt o minimalistycznej estetyce i stonowanej kolorystyce, niekonkurujący z historyczną zabudową.

Biurowiec ma formę wydłużonego prostopadłościanu. Elewacje frontową oraz tylną tworzy jednorodna struktura drewnianych żaluzji, które nadają budynkowi prostą i zwartą formę. Ściany zewnętrzne budynku, perforowane wertykalnym układem okien, wycofane zostały w głąb - za płaszczyznę żaluzji. W ten sposób uzyskano jednolitą bryłę bez widocznych podziałów na elewacji. Żaluzje poza efektem estetycznym, spełniają funkcje ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem pomieszczeń.

Elewacje szczytowe w kolorze grafitowym również utrzymane są w syntetycznej formie. Przyciągający uwagę akcent elewacji frontowej stanowi załamanie płaszczyzny żaluzji, otwierające wnętrze budynku (wejście główne). Przeszklenie strefy wejściowej z obu stron budynku "na przestrzał" daje wrażenie transparentności wnętrza. Elementem podkreślającym wrażenie przenikania zewnętrznej i wewnętrznej przestrzeni publicznej jest ściana sali konferencyjnej której swobodna linia płynnie przechodzi na zewnątrz budynku. Odczucie wzmocnione jest dodatkowo przez kolorystkę ściany - która nawiązuje do palety barw pokopalnianej hałdy stanowiącej tło budynku.

Układ funkcjonalny jest zdyscyplinowany. Hol łączy dwie zasadnicze części - pomieszczenia zarządu i salę konferencyjną oraz pomieszczenia biurowe z zapleczem socjalnym. W tą spójną strukturę wprowadzono zielone patio spajające ciąg pomieszczeń biurowych.

Spójność założenia podkreślona została również w zagospodarowaniu terenu. Część ogrodzenia w strefie wejściowej zaprojektowano z elementów drewnianych podobnie do elewacji budynku. Elementy identyfikacyjne - logo firmy - wytłoczono w żelbetowych ścianach ogrodzenia.

Liniowa kompozycja żaluzji konsekwentnie budująca bryłę pawilonu intencjonalnie tworzy obiekt bliższy abstrakcyjnemu prostopadłościanowi niż klasycznemu budynkowi.

źródło: Zalewski Architecture Group

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie

Skomentuj:

Biurowiec w kopalni węgla [Zalewski Architecture Group]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej