Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowiec w budowie od ponad 10 lat!

graberski

Po wielu przejściach związanych z problemami finansowymi jeden z najdłużej budowanych wieżowców na świecie wchodzi już w końcową fazę budowy. Shanghai World Financial Center ma być oddany do użytku wiosną tego roku.

worldarchitecturenews.com
worldarchitecturenews.com

Shanghai World Financial Center ma być najwyższym budynkiem w Chinach. Przez pewien czas będzie to też budynek z najwyżej położonym na świecie dachem. SWFC zostało zaprojektowane przez biuro Kohn Pedersen Fox. Po ukończeniu prac konstrukcyjnych, w budynku znajdzie się niesamowite 377 tysięcy 300 m2 powierzchni użytkowej. Obiekt wyposażony zostanie w 31 wind natomiast schody ruchome znajdą się w aż 33 miejscach. Na pierwszych piętrach znajdą się olbrzymie parkingi, sklepy, restauracje oraz centrum konferencyjne. Na przestrzeni znajdującej się między piętrem 7 a 77 umieszczone zostaną biura. Między 79 a 93 kondygnacją znajdzie się sześcio - gwiazdkowy Park Hyatt Shanghai. W hotelu tym będzie 175 apartamentów dla najbogatszych. Będzie to jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie. Na ostatnich piętrach znajdzie się wielkie centrum obserwacyjne. 97 piętro budynku to wielki most, po którym będzie można spacerować. Widoki z niego zapewne będą zapierały dech w piersiach. Shanghai World Financial Center powstaje tuż obok wieży Jin Mao w finansowej dzielnicy miasta. Projekt w sumie pochłonie niemal miliard dolarów amerykańskich.

Budynek został zaprojektowany przez biuro Kohn Pedersen Fox w połowie lat 90 tych. Początkowo budynek ten miał osiągnąć wysokość 460 metrów (94 kondygnacje). Projekt przewidywał także olbrzymi otwór w budynku, który miał znajdować się na najwyższych kondygnacjach. W pierwotnym projekcie otwór miał być okrągły. 27 sierpnia 1997 roku rozpoczęto budowę centrum finansowego, lecz szybko jej zaprzestano. Spowodowane to było zbyt małym funduszem firmy deweloperskiej Mori Building Corporation, która razem z innymi firmam dotknięta była kryzysem finansowym w Azji. Miał on miejsce pod koniec lat 90 tych. Kilka lat później architekci z KPF przeprojektowali obiekt. Główne zmiany dotyczyły wysokości obiektu.

Budynek miał teraz mieć 510 metrów, jednak z powodu ograniczeń wysokościowych ustalono końcową wysokość na 492 metrów. Daje to 101 kondygnacji. Trzeba dodać, że wysokości te dotyczą dachu budynku, bez iglic! 13 lutego 2003 roku wznowiono budowę obiektu. Jednak z powodu licznych protestów Chińczyków, w tym mera Szanghaju, architekci musieli zmienić wygląd olbrzymiego otworu, gdyż uznano, że okrągły zbytnio przypomina wschodzące słońce, znajdujące się na japońskiej fladze. Pod koniec 2005 roku ustalono obecny wygląd wieżowca. Otwór stał się w przekroju kwadratem, co dodatkowo zmniejszyło koszty budowy. Pech konstruktorów oczywiście się nie kończył. W sierpniu zeszłego roku na budowie wybuchł pożar. Na szczęście nic poważnego się nie stało i budowę kontynuowano.

Po licznych przejściach i utrudnieniach miejmy nadzieje, że Shanghai World Financial Center zostanie wreszcie oddany do użytku. Budowa trwa już ponad 10 lat i uważamy, że jest to zdecydowanie za długo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieżowiec w budowie od ponad 10 lat!