Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gwiazda Śmierci i Półksiężyc - wieżowce w Baku

ucho

W Baku - stolicy Azerbejdżanu, na dwóch sąsiadujących ze sobą półwyspach mają powstać wieżowce rodem z kosmosu. Nadmorski teren oddzielający budynki zyska nazwę Zatoki Pełni Księżyca. Jeszcze nie znaleźliśmy na wizualizacjach miejsc zakotwiczenia X-Wingów.

Projektantem budynków jest koreańska pracownia Heerim Architects. Wiąże się to bezpośrednio z jakością i sposobem podejścia twórców do architektury, który można określić mianem balansu na pograniczu nowoczesności i kiczu. Pierwszy z wieżowców o mocno zaokrąglonych kształtach to hotel "Full Moon" (Pełnia Księżyca) wysoki na ponad 150 metrów. Mówiąc precyzyjnie, zaokrąglenie bryły budynku zostało posunięte tak daleko, że otrzymano obiekt, wyglądem przypominający hokejowy krążek postawiony na krawędzi. Najwidoczniej twórcom brakowało jeszcze w owej konstrukcji przysłowiowej wisienki na torcie Zdecydowali się więc na umieszczenie przy górnej krawędzi krążka, gustownego, okrągłego wycięcia. W ten sposób ze sporą dozą bezczelności upodobnili swój projekt do Gwiazdy Śmierci z kosmicznej trylogii Georga Lucasa.

Na przeciwległym końcu zatoki zlokalizowany będzie dopełniający kosmicznego obrazu wieżowiec nazwany Półksiężycem (Crescent). W ogólnym zarysie podobnie jak w przypadku poprzedniego budynku, jego bryła charakteryzować będzie się kolistym kształtem. W przeciwieństwie do sąsiada będzie on jednak przypominał raczej ogromną obręcz, lub też amerykańskiego pączka zwanego "donut'em" . Najprościej jednak stwierdzić, że będzie to po prostu półksiężyc.

Budynki zostały zaprojektowane w ten sposób, aby wyglądały inaczej wraz ze zmieniającym się kątem obserwacji. Z tego powodu, przy odpowiednim kącie z jakiego spoglądamy na wieżowiec, "Full Moon" ma przypominać raczej londyńskiego Gherkina niż Gwiazdę Śmierci. Hotel będzie osadzony w przyziemiu o organicznych kształtach, które wywołuje u nas pewne skojarzenia z wyglądem mającego powstać we Wrocławiu hotelu Hilton . Okrągłym wieżowcom towarzyszyć mają również inne wysokościowce o bardziej standardowych kształtach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gwiazda Śmierci i Półksiężyc - wieżowce w Baku