Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

The Wall - podziemny stadion MZ & Partners

dll

Kto powiedział, że stadiony muszą wznosić się ponad powierzchnię ziemi?

5652433 https bi
fot. MZ & Partners

 

 

The Wall to nazwa stadionu, który powstaje w stolicy Kataru i ma przyczynić się do uzyskania przez to państwo praw do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku. Ma to być jedyny obiekt na świecie tego typu, który znajdzie się pod ziemią. Będzie to też pierwszy na świecie nie zadaszony stadion, który posiada klimatyzację.

 

 

 

 

Kolejną ciekawostką katarskiego stadionu, jest całkowita rezygnacja z tradycyjnego oświetlania murawy przy pomocy jupiterów. Zastąpione zostały one podświetleniem, zainstalowanym w koronie stadionu i otaczających ją elementach architektonicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, obiekt zyskuje aurę tajemniczości.

Laptop, bo tak nazywany jest również stadion, został zaprojektowany przez architektów z MZ & Partners. Samo przezwisko wzięło się z charakterystycznej, wysokiej trybuny, która w kontekście całości koncepcji przypomina przenośny komputer. Obiekt ma posiadać 200 tys. m2 powierzchni użytkowej.

 

 

 

 

Stadion ma być gotowy już na początku 2010 roku i będzie mógł pomieścić 11 tys. kibiców. Niestety liczba ta, choć może wydawać się wystarczającą w perspektywie Ligi Katarskiej, na pewno nie zadowoli organizatorów MŚ 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dllZobacz także:

 

Stadion X-lecia: ostatnia rozgrywka

Nowe szaty stadionu Highbury

Muzeum Liaunig - sztuka pod ziemią i nad krawędzią

Skomentuj:

The Wall - podziemny stadion MZ & Partners