Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płomień Gazpromu przygasa

dll GAZETA DOM

Kryzys finansowy może spełnić oczekiwania architektów i mieszkańców Petersburga - Okhta Tower Gazpromu prawdopodobnie nie powstanie.  

Okhta Tower, Petersburg, RMJM, Rosja
Tak miał wyglądać Okhta Tower Gazpromu w Sankt Petersburg projektu RMJM
źródło: rmjm

 

 

Projekt wieżowca gazowego monopolisty został przygotowany przez londyńskie biuro RMJM i od samego początku wzbudzał kontrowersje. Jego skręcona bryła stała się przedmiotem żartów, w wyniku których budynek został ochrzczony mianem ?migotliwego płomienia? lub ?kolby kukurydzy?.

 

Tak miał wyglądać Okhta Tower Gazpromu w Sankt Petersburg projektu RMJM; Źródło: e-architect

 

Jednak najwięcej zastrzeżeń wśród architektów, a także mieszkańców Petersburga wzbudzała planowana wysokość wieżowca. Projekt RMJM przewidywał powstanie prawie 400-metrowego budynku, który zdominowałby linię miasta. Złamana zostałaby w ten sposób obowiązująca od carskich czasów reguła, że żaden budynek za wyjątkiem wież cerkwi nie może być wyższy niż Pałac Zimowy (obecny Ermitaż). Także plan zagospodarowania, zanim nie został zmieniony na potrzeby projektu Gazpromu, ograniczał wysokość okolicznej zabudowy do 41m.

 

Choć oficjalnie koncern zapewnia, że wieżowiec zostanie zbudowany, z projektu wycofał się drugi z inwestor - miasto Petersburg. Według uchwalonego budżetu na przyszły rok, fundusze pochodzące z projektu Okhta Tower mają wesprzeć budowę stadionu piłkarskiego, z którego finansowania zrezygnował z kolei Gazprom.

 

dll

 

Zobacz także:

 

Koniec architektonicznych marzeń Dubaju?

Capital Gate - najbardziej krzywa wieża

Tarka do sera kontra Korniszon

Skomentuj:

Płomień Gazpromu przygasa