Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Płomień Gazpromu przygasa

dll GAZETA DOM

Kryzys finansowy może spełnić oczekiwania architektów i mieszkańców Petersburga - Okhta Tower Gazpromu prawdopodobnie nie powstanie.

Projekt wieżowca gazowego monopolisty został przygotowany przez londyńskie biuro RMJM i od samego początku wzbudzał kontrowersje. Jego skręcona bryła stała się przedmiotem żartów, w wyniku których budynek został ochrzczony mianem ?migotliwego płomienia? lub ?kolby kukurydzy?.

Jednak najwięcej zastrzeżeń wśród architektów, a także mieszkańców Petersburga wzbudzała planowana wysokość wieżowca. Projekt RMJM przewidywał powstanie prawie 400-metrowego budynku, który zdominowałby linię miasta. Złamana zostałaby w ten sposób obowiązująca od carskich czasów reguła, że żaden budynek za wyjątkiem wież cerkwi nie może być wyższy niż Pałac Zimowy (obecny Ermitaż). Także plan zagospodarowania, zanim nie został zmieniony na potrzeby projektu Gazpromu, ograniczał wysokość okolicznej zabudowy do 41m.

Choć oficjalnie koncern zapewnia, że wieżowiec zostanie zbudowany, z projektu wycofał się drugi z inwestor - miasto Petersburg. Według uchwalonego budżetu na przyszły rok, fundusze pochodzące z projektu Okhta Tower mają wesprzeć budowę stadionu piłkarskiego, z którego finansowania zrezygnował z kolei Gazprom.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Pomnik Chrystusa w Peru, będzie najwyższy na świecie
Prosta Tower - biurowiec w cieniu kolosa: HIT czy KIT?
Wieżowce przyszłości eVolo

Skomentuj:

Płomień Gazpromu przygasa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej