Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Libeskind w stolicy wieżowców

dll GAZETA DOM

Wreszcie wiemy jak ma wyglądać pierwszy nowojorski wieżowiec Daniela Libeskinda.  

Od ponad roku świat architektury huczał od pogłosek na temat przygotowywanego przez Libeskinda projektu wieżowca dla miasta Nowy Jork. Jego pierwsza inwestycja w mieście słynącym z wysokościowców do samego końca była owiana tajemnicą. Nikt nie widział żadnej wizualizacji, modelu czy też rysunku koncepcyjnego, a sam autor nazywał go enigmatycznie New York Tower.

Dopiero niedawno opublikowana książka Libeskinda pt. Counterpoint rzuca więcej światła na ten projekt. Jego pierwszy nowojorski wieżowiec miał by być 54-kondygnacyjną nadbudową nad istniejącym budynkiem 1 Madison Avenue, znajdującym się w sąsiedztwie charakterystycznej, nowojorskiej wieży zegarowej. Całość konstrukcji osiągnęła by wtedy wysokość ponad 270 m, czym zdeklasowałaby niedawno przedstawioną propozycję Rema Koolhaasa.

Bryła ma być zaokrąglonym prostopadłościanem o szklanych ścianach osłonowych i sporych, nieregularnych wcięciach. W zlokalizowane mają być tarasowe ogrody.

- Nie wypełnialiśmy wieży - mówi Daniel Libeskind w wywiadzie dla New York Timesa - Wycięliśmy przestrzenie, by stworzyć w nich ogrody. To tak jak by natura wróciła do miasta - dodaje.

O ile przedstawiona koncepcja w obecnych realiach ekonomicznych, wydaje się być bardzo odważną, tak rzecznik dewelopera Elad, Lloyd Kaplan uspokaja:

- Możemy przypuszczać, że w czasie, w którym rozpocznie się jego budowa, będziemy już świadkami innej sytuacji ekonomicznej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie

Skomentuj:

Libeskind w stolicy wieżowców

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej