Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MAXXI muzeum w Rzymie

red

Po blisko dziesięciu latach budowy Narodowe Muzeum Sztuki i Architektury projektu Zahy Hadid doczekało się uroczystego otwarcia. MAXXI udostępniono publiczności w sobotę 14 listopada. Olbrzymi gmach, charakteryzuje się niezwykłą formą - betonowe ściany obiektu wykreślają w przestrzeni sinusoidę.

MAXXI, czyli Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku jest najnowszym z serii nowatorskich budynków powstających w historycznym centrum Wiecznego Miasta. W 2002 rokuRenzo Piano oddał swój projekt Auditorium Parco della Musica, dając tym samym miastu pierwszą nowoczesną salę koncertową. Innym dziełem współczesnej architektury w centrum Rzymu jest kontrowersyjny projekt Richarda Meier'a. Otwarte w 2005 roku muzeum Ara Pacis - ponad 2000-letniego ołtarza, które przez niektórych nie zostało przyjęte życzliwie, a to za sprawą zbyt "pudełkowego" kształtu. MAXXI autorstwa Zahy Hadid to kolejny zaskakujący nowoczesnym designem obiekt w stolicy Włoch . W bryle głównie dominują linie horyzontalne, kolejne piętra masywnego budynku zdają się wspinać na siebie jak estakady na autostradzie.

Projekt powstał jeszcze w 1998 roku, kiedy Minister Kultury uznał, że państwo, które wychowało Giotta, Michała Anioła, czy Berniniego, pionierów w swej dziedzinie, musi nadal wspierać współczesną twórczość, aby kontynuować dziedzictwo kulturowe w przyszłości. Rzym bowiem jest dziś znany bardziej ze starożytnych ruin, barokowych świątyń, czy renesansowych pałaców niż z nowoczesnej sztuki i architektury. Znajduje się tu kilka innych muzeów sztuki nowożytnej i współczesnej, ale MAXXI to pierwsze krajowe muzeum poświęcone sztuce współczesnej.

Kompleks złożony został z dwóch połączonych ze sobą muzeów: MAXXI Sztuki i MAXXI Architektury. Plan nie narzuca jednej trasy, a przestrzenie ekspozycyjne można dowolnie kształtować. Surowe betonowe ściany i czarne, wijące się schody holu głównego to główne elementy wnętrza. Szklany dach zapewnia dostęp naturalnego światła do galerii. W kampusie muzeum umieszczono również audytorium, bibliotekę multimediów, laboratoria, księgarnię, kawiarnię i przestrzenie handlowe.

Po blisko dziesięciu latach budowy budynek udostępniono dla publiczności w sobotę 14 listopada. Na razie tylko po to, aby podziwiać jego nowoczesną architekturę, bowiem muzeum oficjalnie otworzy swoje pierwsze wystawy w 2010 roku. Wtedy MAXXI stanie się interdyscyplinarnym ośrodkiem kultury, gdzie będzie można podziwiać nie tylko wystawy sztuki współczesnej i architektury, ale również designu, mody, filmu, czy reklamy.

Skomentuj:

MAXXI muzeum w Rzymie