Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Betonowy kompleks Politechniki w Barreiro

DL

Kompleks Politechniki w Barreiro posiada dwojaki charakter - jest zarówno dziełem architektonicznym, jak i wytworem topografii terenu.

Kompleks Politechniki w portugalskim mieście Barreiro został zaprojektowany przez pracownię ARX PORTUGAL, prowadzoną przez Jose i Nuno Mateus. Koncepcja projektu została wyłoniona w drodze konkursu w 2001 roku, natomiast pierwsze prace budowlane rozpoczęto 4 lata później - w 2005 roku. Tak późne rozpoczęcie budowy spowodowane było protestami okolicznych mieszkańców, chcących budynku szkoły podstawowej, a nie uczelni wyższej, a także obawiających się druzgoczącego wpływu tak wielkiego obiektu zarówno na krajobraz, jak i na środowisko naturalne. Projekt ARX PORTUGAL jest próbą zajęcia arbitralnego stanowiska - spełniającego wymagania inwestora i łagodzącego społeczne kontrowersje.

Kompleks został zlokalizowany na łagodnym wzgórzu, na szczycie którego rozpościerają się przedmieścia Barreiro. Pierwotnie teren ten stanowił obszar rolniczy, na którym znajdowały się ogródki warzywne i kępy trzcin. Architekci postanowili nawiązać do tego krajobrazu i nadać kompleksowi dwojaki charakter - zarówno jako dzieła architektonicznego, jak i wytworu topografii terenu.

Budynki kompleksu zostały zwrócone względem siebie równolegle. Od strony miasta ich bryły łagodnie opadają do poziomu gruntu - tak by ich dachy tworzyły jego kontynuację. Na tym tle odmiennie prezentuje się drugi koniec budynków. Tu fasady piętrzą się ponad powierzchnią ziemi, przypominając skalny uskok. Oto architektoniczna twarz kompleksu.

Zabudowania Politechniki zostały ulokowane w samym centrum działki. Od północy zamyka ją obszar parkingu, natomiast od południa las złożony z korkowców i sosen. Spośród prawie jednakowych pasów zabudowań, jeden budynek wyróżnia się wysokością. Ma on spełniać rolę wizualnego punktu odniesienia - widocznego z dużych odległości i konfigurującego urbanistykę kompleksu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Betonowy kompleks Politechniki w Barreiro