Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Signal Tower nie powstanie

DL

Z powodu braku zainteresowania inwestorów, Jean Nouvel wycofał się z realizacji wieżowca Signal Tower w dzielnicy La Defense. Budynek miał się stać najważniejszą realizacją architektoniczną Paryża od czasu budowy Wieży Eiffla.

Przypomnijmy: Signal Tower był inwestycją mocno wspieraną przez obecnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy. Wieżowiec był dla niego elementem planu budowy tzw. Wielkiego Paryża, metropolii XXI wieku; miasta, które mogłoby konkurować z Londynem, Nowym Jorkiem i Tokyo.

Sam projekt Singal Tower został wyłoniony 2008 roku, w drodze dwuetapowego konkursu, do którego stanęła elita światowej architektury. Ostatecznie, jego laureatem okrzyknięto francuskiego starchitekta Jeana Nouvel. Projektant zaproponował 300-metrowy wieżowiec, którego bryła przypominała cztery ułożone na sobie sześciany, z wydrążonymi w środku atriami. Budynek był elementem ambitnego planu rewitalizacji urbanistyki paryskiej dzielnicy La Defense, i miał za zadanie zrównoważyć jej architektoniczną panoramę. Zakończenie inwestycji planowane było na rok 2013. Całość miała pochłonąć 600 mln euro.

Decyzja Nouvela zaskoczyła przedstawicieli EPAD - instytucji zarządzającej dzielnicą La Defense:

- Otrzymaliśmy list z pracowni Nouvela, informujący nas o rezygnacji z realizacji projektu Signal Tower, z powodu braku zainteresowania inwestorów - mówi Joelle Ceccaldi-Raynaud, prezes EPAD. - Jestem zaskoczona, gdyż sądziłam, że Jeanowi Nouvel uda się znaleźć inwestora. Może koszty operacyjne spowodowały trudności ze znalezieniem inwestora? - dodaje.

Kłopoty z realizacją Signal Tower rozpoczęły się wraz z nadejściem kryzysu finansowego. Wtedy to wycofał się główny inwestor wieżowca - hiszpański deweloper Medea.

- Zwracaliśmy się do inwestorów z Kataru, Kuwejtu, i tam gdzie są pieniądze. Staraliśmy się kogoś znaleźć, lecz się nie udało - mówi dyrektor zarządzający EPAD, Philippe Chaix.

To nie pierwszy projekt architekta w dzielnicy La Defense, który nie doszedł do realizacji. Na początku lat 90. zaprojektował on bowiem 400-metrowy "Tower Without Ends" (Tour Sans Fins), który nigdy nie został zrealizowany. Potem startował w podobnych konkursach. Obecnie wszytko wskazuje na to, że także i jego najnowszy projekt nie uniknie tego losu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Signal Tower nie powstanie