Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Małe Krakowskie Przedmieście

mapel
Krakowskie Przedmieście - Fot. autorska pracownia urbanistyczna Krzysztofa Domaradzkiego

Nowe Krakowskie Przedmieście z poszerzonymi ulicami, ograniczeniem ruchu, z ogródkami kawiarnianymi staje się miejscem ogniskującym kontakty miedzyludzkie, miejscem jakich brak w Warszawie.

Mała architektura Krakowskiego Przedmieścia ma być symbolem informacji. Szlak Canaletta, z ciągiem postumentów z wtopionymi obrazami, pokazuje miejsca, z których obrazy były malowane, uświadamiają jak kiedyś to miejsce wyglądało, a jak wygląda dziś.

Zespół architektów pod kierownictwem Krzysztofa Domaradzkiego postanowił zachęcić ludzi do oglądania układu słonecznego w rejonie pomnika Kopernika. Jest także Oś Saska wtopiona w chodnik, odwzorowująca zalożenia z XVIII w. Były też plany odtworzenia bramy tryumfalnej w przy kościele Św. Anny, z których jednak zrezygnowano. W tym rejonie stanie znak Unesco - oznaczenie dziedzictwa narodowego, z makietą Starego Miasta. Napisy na nim będą również przygotowane w alfabecie Brailla.

Są to elementy architektury, detale, które czegoś uczą, mówią o tożsamości miejsca. Projektując Krakowskie Przedmieście staraliśmy się o zachowanie tożsamości, chcieliśmy odtworzyć pewne elementy artystyczne i historyczne mówi architekt Krzysztof Domaradzki. Przebudowa Krakowskiego Przedmieścia to proces długi. Pierwsze koncepcje narodziły się już w 1992 roku w zwiazku z przebudową Placu Zamkowego, potem pojawiły się koncepcje dotyczące zalożeń Nowego Światu ( niezrealizowane). W 2004 zaczęto opracowywać wytyczne przebudowy Krakowskiego Przemieścia, 2006 rozpoczęła się realizacja i trwa do dziś.

Całość artykułu znajduje się w książce " Biblioteka Wizerunku Miasta" wydawanej przez AMS w ramach projektu : Bramy Kraju.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Pochwała prostoty
Idealny plac zabaw
Jajko archi-niespodzianka

Skomentuj:

Małe Krakowskie Przedmieście

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej