Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Betonowa eko - willa

buma

Nie masz miejsca na ogród? Zrób go na dachu. Hiszpańscy architekci z pracowni Cloud 9 - Enric Ruiz-Geli znaleźli sposób na przepełnione przedmieścia. Zieleń na budynku to sposób na to, by być eko i zyskać dodatkową przestrzeń.

Domy jednorodzinne powstają na coraz mniejszych działkach, wciśnięte pomiędzy siebie. Własny ogródek to luksus. Zielona architektura staje się więc nie tylko domeną dużych inwestycji ulokowanych w centrach miast - zieleń na budynku to sposób na to, by być eko i zyskać dodatkową przestrzeń.

Villa Bio projektu Hiszpanów z Cloud 9 - Enric Ruiz-Geli znajduje się na przedmieściach Llers w prowincji Girona. Mała powierzchnia działki zdecydowała o kształcie projektu. Budynek wygląda, jakby został przekrojony na pół. Tworzą go dwie, symetryczne części - z których jedna unosi się nad powierzchnię działki. W ten sposób zyskano dodatkową przestrzeń, a pod spodem umiejscowiono wjazd do garażu. Boczne fasady o długości 15 metrów wykonano z betonu. Mają wspierać całą konstrukcję. Fasadę frontową, tylną oraz ściany wewnętrzne wykonano ze szkła. We wnętrach dominuje surowe wzornictwo - beton i drewno oraz szkło.

Inspiracją dla twórców projektu była woda. W betonowej fasadzie odciśnięto wzory, które przypominać mają poruszające się fale. ?Płynna? jest również sama konstrukcja budynku. Dwie części tworzące dom załamują się w kilku miejscach tworząc efekt ruchu i nadając całości dynamiczny charakter. Villa Bio ma trzy poziomy. Dwa nadziemne, gdzie znajduje się część mieszkalna oraz część podziemną, gdzie umiejscowiono garaż oraz pomieszczenia gospodarcze.

Na dachu umiejscowiono ogród hydroponiczny. Uprawa roślin tą metodą nie wymaga użycia ziemi - rośliny sadzone są w specjalnych pojemnikach wypełnionych płynem. Ogród pełni także funkcję tarasu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja

Skomentuj:

Betonowa eko - willa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej