Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Polacy wygrali konkurs na przebudowę lotniska w Berlinie

red

Studenci Politechniki Wrocławskiej - Dagmara Sietko-Sierkiewicz oraz David Weclawowicz zostali nagrodzeni w prestiżowym, międzynarodowym konkursie im. Karla Friedricha Schinkla. Zobacz projekt, który oczarował jury!

Na terenie berlińskiego lotniska Tegel, młodzi architekci zaprojektowali wielofunkcyjną halę, która po godzinach pracy będzie mogła zmienić się w idealne miejsce do życia i przestrzeń pełną atrakcji

Karl Friedrich Schinkel to niemiecki architekt, urbanista, projektant i malarz. Konkurs jego imienia odbywa się już od 1855 roku i należy do najbardziej prestiżowych architektonicznych konkursów na świecie. Obecnie organizuje go Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów w Berlinie. Skierowany jest on do młodych architektów, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Tegorocznym zadaniem uczestników była przebudowa terenów lotniska Tegel, które w 2014 roku przestanie działać.

Zamknięcie lotniska Tegel w Berlinie oznacza uwolnienie liczącej ponad 460 ha przestrzeni w atrakcyjnej części miasta. Władze niemieckiej stolicy chcą by w tym miejscu powstał park badawczo-przemysłowy, konkurs im. Schinkla ma wyłonić dodatkowe projekty budynków, które mogłyby znaleźć się na terenie przyszłego parku.

Wrocławscy architekci, Dagmara Sietko-Sierkiewicz i David Weclawowicz zostali nagrodzeni za projekt "Arbeitswelt = Lebenswelt" ("Miejsce pracy miejscem do życia"). Zaproponowali oni wielofunkcyjną halę, która po godzinach pracy może przekształcić się w miejsce do uprawiania sportów.

Założeniem architektów było "zatrzymanie" pracowników w ich miejscu pracy, tak by ci mogli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na codziennych dojazdach. Dlatego ponad halą, na jej górnych kondygnacjach mogłyby się znaleźć mieszkania pracowników, zaś na dachu małe, miejskie farmy, na których można będzie uprawiać zioła i warzywa.

Wiele wskazuje na to, że projekt polskich architektów nie będzie tylko koncepcją. Niedawno berliński senat wyraził chęć realizacji projektu laureatów konkursu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowe lotnisko w Rzeszowie [ZDJĘCIA]
Lotnisko w Lublinie Ulubieńcem Polski
Nowy terminal w Gdańsku

Skomentuj:

Polacy wygrali konkurs na przebudowę lotniska w Berlinie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej