Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wenecki Złoty Lew dla Franka Gehry

Feliks

Gdy Architektura wykracza poza budynki... tam pododno już jest Frank Gehry.

Frank Ghery
Frank Ghery

Zarząd fundacji La Biennale di Venezia przyznał Złotego Lwa za całokształt twórczości Frankowi Gehry'emu. Nagroda została przyznana w ramach przygotowań do nadchodzącej jedenastej edycji biennale.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie hasło "Out There: Architecture Beyond Building". Można nieśmiało i pokornie zaryzykować tłumaczenie: "Tam: Architektura Poza Budow(l)ą". Kuratorem wystawy jest Aaron Betsky, mieszkający w Holandii amerykański wykładowca i krytyk architektury. Jako kurator biennale miał on decydujący głos podczas wyboru laureata omawianej nagrody. W młodości Aaron Betsky pracował jako architekt w pracowni Ghery'ego.

W uzasadnieniu wyboru czytamy że: "Żaden inny żyjący architekt nie wskazał nam czytelniej, jak piękne i owocne może być eksperymentowanie.(...) Gehry jest jednym z najsławniejszych architektów dzięki swoim niesamowitym projektom (...) jak Bilbao Guggenheim(1998) i Walt Disney Concert Hall (2005). To o czym nie wszyscy, którzy podziwiają jego opływowe i wypełnione światłem przestrzenie, wiedzą jest fakt, że u podstaw tych kształtów nie leży czysta intuicja, ale lata ekspertmentów".

Następnie dowiadujemy się że: "Frank Gehry odmienił nowoczesną architekturę. Uwolnił ją od ograniczeń pudełka (...). Pokazał, że techniczne rozwiązania które architektura oferuje nie znaczą nic póki nie są użyte do produkcji kulturowych artefaktów (...) Architektura Franka Gehry'ego jest dobitnie nowoczesnym wzorcem dla architektury poza budynkiem"

Po przeczytaniu tego komunikatu, sens jaki kurator nadaje hasłu "architecture beyond building" staje się jaśniejszy. Dla tych, którzy widzieli w nim coś więcej niż pochwałę formalistycznych eksperymentów, może to stanowić rozczarowanie. Czy słusznie, dowiemy się dopiero we wrześniu, w weneckich Giardini, gdy słowa zostaną przełożone na projekty.

Skomentuj:

Wenecki Złoty Lew dla Franka Gehry