Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Domy z widokiem na fiordy

bar/aru

Drewniane domy w stylu skandynawskim doskonale korespondują z surowym i pięknym krajobrazem. Tak mieszkają ludzie Północy

Tarasowiec, proj. Huttunen + Lipasti + Pakkanen Architects, Finlandia

Villa Mecklin powstała w Naantali na fińskim wybrzeżu. Architekci z pracowni Huttunen Lipasti Pakkanen Architects postarali się, aby wpisać dom w otaczający, dziki krajobraz.

Ze względu na nadmorskie, malownicze otoczenie, architekci postanowili odwrócić proporcje w organizacji przestrzeni willi. Zwarte, niewielkie wnętrze stanowi dodatek do rozległego, osłoniętego drewnianymi ścianami tarasu, który rozciąga się w kierunku morza.

W centralnym miejscu rozległego tarasu umieszczono palenisko, wokół którego można usiąść, ogrzać się i pobiesiadować. Za dnia jest ono zasłonięte drewnianą pokrywą.

Malowniczy krajobraz otoczenia. - www.tyinarchitects.com / photos by Pasi Aalto / www.pasiaalto.com

W przystani rybackiej, proj. TYIN tegnestue Architects, Norwegia

Inwestor chciał stworzyć dom, który będzie można wynająć na kilka dni. Wykorzystali starą, pochodzącą z XVII wieku chatę rybacką. Niestety fatalny stan techniczny domu wymagał jego rozebrania, jednak architekci postanowili wykorzystać maksymalnie dużo z oryginalnego pierwowzoru.

Dom wzbogacono o nowoczesne, mobilne ściany, które unoszą się na zawiasach. W ten sposób otwierają się na taras i powiększają przestrzeń budynku.

Willa plus - www.wbarkitekter.se

Cumujący okręt, proj. Waldemarson Berglund, Szwecja

Willa Plus została wybudowana niedaleko Sztokholmu pomiędzy lasem, skałami i morzem. Dzięki niezwykłej lokalizacji dom sprawia wrażenie okrętu wpływającego na ląd. Tak bliska obecność morza, wymusiła zastosowanie rozwiązań chroniących willę przed powodzią - cały budynek został wsparty na drewnianych filarach, pod którymi wzburzona woda znajdzie ujście w razie zagrożenia.

Zgodnie z życzeniem klienta, architekci starali się wkomponować dom w otoczenie, tworząc przy tym miejsce pełne spokoju i skłaniające do kontemplacji. W dużej części osiągnęli ten cel dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów (drewno sosnowe, które wraz z upływem czasu będzie nabierało srebrzystej barwy i wtapiało się w otoczenie) oraz przeszkleń, które zacierają granice między wnętrzem i zewnętrzem.

Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji przestronny salon, kuchnię, łazienkę i trzy sypialnie (na parterze) oraz studio z którego rozpościera się widok na morze (piętro).

Cabin Vardehaugen - Fantastic Norway

Dom na skale, proj. Fantastic Norway, Norwegia

Projekt zainspirowany surowym klimatem i krajobrazem Norwegii. Dom wypoczynkowy nieopodal Trondheim zaprojektowało architektoniczne duo Fantastic Norway (Hakon Matre Aasarod i Erlend Blakstad Haffner). Nie chcieli nawiązywać do lokalnej zabudowy i stworzyli własną interpretację natury.

Dom jest położony wśród skał, tuż nad brzegiem morza w regionie Fosen. Budynek został zbudowany prawie wyłącznie z drewna pomalowanego w kontrastujących kolorach czerni i bieli. Bryła na planie wieloboku jest odpowiedzią na wymagania klienta, który chciał, by dom składał się z samodzielnych części. W efekcie, każda z nich ma własny taras z którego można podziwiać niesamowite widoki.

Konstrukcja domu jest dostosowana do klimatu okolicy. Nieregularna struktura budynku rozbija silny wiatr ponad główny poziom zabudowy.

Town house - Zdjęcia dzięki uprzejmości Ake E:son Lindman

Biała plomba, proj. Elding Oscarson, Szwecja

Za projekt budynku odpowiada szwedzka pracownia Elding Oskarson. Ze względu na mikroskopijną działkę (jej szerokość to zaledwie 5 metrów) architekci stworzyli trzy kondygnacje, na których mieszczą się wszystkie niezbędne pomieszczenia domowe. I tak, na samym dole zlokalizowano kuchnię z jadalnią, następnie salon, na górze zaś sypialnię, łazienkę oraz taras.

W kwestii otoczenia, budynek wpisuje się proporcjami w skalę ulicy, jednakże biała fasada budzi liczne kontrowersje - "Miejscowi albo kochają nasz dom, albo go nienawidzą", mówi właściciel.

Aby nadać wnętrzom lekkości zastosowano duże okna bez podziałów, a także ażurowe podesty.

Willa Nyberg - www.kjellgrenkaminsky.se

W zgodzie z naturą, proj. Kjellgren Kaminsky Architecture, Szwecja

Willa Nyberg jest pierwszym z serii szwedzkich domów pasywnych zaprojektowanych przez architektów Kjellgren Kaminsky. Dom powstał nad jeziorem, w sosnowym lesie, w Borlänge, w środkowej Szwecji.

Willa Nyberg powstała z prefabrykowanych elementów drewnianych. Wyglądem nawiązuje do tradycyjnej szwedzkiej chaty i dobrze komponuje się z otoczeniem.

Z kuchni i salonu mieszkańcy mogą podziwiać błękit jeziora, z sypialni i łazienek relaksującą zieleń sosen.

Czerwony dom - www.jva.no

Norweski temperament, proj. JVA, Norwegia

Czerwony dom powstał na zachodnich przedmieściach Oslo, w silnie zalesionej dolinie w pobliżu rzeki. Projekt z norweskiego studia JVA dzięki kanciastej, prostokątnej bryle w ostrym kolorze, interesująco odcina się od otoczenia. Użyty kolor nie jest oczywiście przypadkowy, odzwierciedla on temperament klienta.

Czerwona jest prawie cała powierzchnia fasady, przez co dom jest świetnie widoczny wśród norweskich śniegów.

Natomiast w środku dominuje odmienna kolorystyka. Tutaj królują pastelowe kolory - biel, ecru oraz delikatny brąz. Wnętrze jest utrzymane w konwencji skandynawskiej wersji minimalizmu.

Double house w Danderyd - www.tvark.se

Szary klocek, proj. Tham & Videgard Hansson, Szwecja

Szaro-niebieski tynk prostej bryły urozmaicają drewniane, dębowe okna, które zapewniają mieszkańcom panoramiczne spojrzenie na okolicę. 

Dom na klifie - www.gipparkitektur.se

Dom na klifie, proj. Petra Gipp Arkitektur & Katarina Lundeberg, Szwecja

Mieszkańcy domu na klifie mają wspaniały widok na zatokę. Zgodnie z życzeniem klientów, architekci zaprojektowali im dom, który znajduje się blisko natury, a bryła nie ingeruje drastycznie w otoczenie.

Architekci zadbali po trwałość materiałów i zapewniają, że drewno użyte w elewacjach, wraz z upływem czasu dom będzie wyglądało równie efektownie.

Dom został podzielony na dwie strefy - z sypialniami oraz kuchnią i salonem. Wnętrza cechuje prostota i funkcjonalność.

House Tumle - www.norlander.se

Dom na szczycie, proj. Johannes Norlander Arkitektur, Szwecja

Dom powstał w Göteborgu na szczycie wzgórza, z którego roztacza się widok na Morze Północne. Kształt budynku został dopasowany do rzeźby terenu.

Dom o powierzchni 168 mkw. został zaprojektowany dla małej rodziny. Na dwóch pietrach zlokalizowano kuchnię, pokój dzienny, sypialnie i miejsce do pracy.

Białe wnętrza kontrastują z ciemną fasada domu. A wielkie okna, zapewniają mieszkańcom piękne widoki.

Willa nad oceanem - www.jva.no

Willa nad oceanem, proj. JVA, Norwegia

"Zatopiona w terenie" willa nad Atlantykiem znajduje się w mieście Stravanger. Dzięki nietuzinkowej lokalizacji, mieszkańcy mają ocean "jak na dłoni".

Nad centralną częścią parterowego domu zaprojektowano zielony dach, dzięki któremu budynek zdaje się być częścią krajobrazu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom w stylu skandynawskim. Dom Szwedzki w Wilnie
Jednorodzinny dom w Łodzi. Dla oszczędnych
Niczym nowoczesna stodoła. Jednorodzinny dom w Tychach

Skomentuj:

Domy z widokiem na fiordy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej