Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w stylu skandynawskim. Dom Szwedzki w Wilnie

red

Prostota, drewniana okładzina ścian, duże okna wpuszczające mnóstwo światła i odważne zestawienie czarnych elewacji i białego wnętrza połączonych ciepłą barwą naturalnego drewna. To właśnie Švedu House (Dom Szwedzki) - dom w Wilnie utrzymany w stylu skandynawskim.

Švedu House w Wilnie, proj. Aketuri architektai
Švedu House w Wilnie, proj. Aketuri architektai
fot. Norbert Tukaj

Styl skandynawski jest niezwykle modnym i popularnym rozwiązaniem we wnętrzach. Ale mało kto decyduje się, aby w tym kierunku utrzymana była także cała architektura budynku. Nic dziwnego - dużo łatwiej jest zaprojektować i wykonać nowe wnętrza niż przeprojektować cały budynek.

Inaczej sprawa wygląda jeśli miłośnicy stylu skandynawskiego pokuszą się o budowę nowego domu. Tutaj wszystko zależy już tylko od wyobraźni i talentu architektów. Na przedmieściach Wilna powstał dom, dla rodziny lubiącej skandynawski design.

Skandynawski dom na Litwie

Bryłą budynku ma dość bogaty program funkcjonalny - stąd decyzja architektów z pracowni Aketuri architektai o rozbiciu bryły na kilka mniejszych, zestawionych ze sobą elementów. dzięki temu budynek ma zachowaną tradycyjną skalę i nie dominuje w krajobrazie. Budynek możemy podzielić na trzy podstawowe moduły. Główny korpus budynku - to piętrowa bryła o typowym dwuspadowym dachu. Na parterze zlokalizowano tutaj salon oddzielony ścianą od schodów i prywatnej części rodziców. Pierwsze piętro to pokoje dziecięce.

 

Z salonu za pomocą szklanego łącznika przechodzimy do otwartej kuchni i jadalni, które wraz z pomieszczeniami gospodarczymi znalazły się w drugiej - parterowej bryle o płaskim dachu. Połączenie za pomocą szklanego łącznika umożliwiło powstanie wcięcia w budynku i wprowadzenie ogrodu niemal do wnętrza salonu. Zwiększyło też możliwość doświetlenia wnętrz od strony ogrodu, dzięki czemu od ulicy dom odgradza jedynie pełna ściana zapewniając we wnętrzach intymność i poczucie komfortu.

Trzecia z brył to garaż oraz nieduża sauna z wyjściem do ogrodu. Pomiędzy garażem a pozostałymi częściami budynku powstał częściowo zadaszony dziedziniec umożliwiający wygodną komunikacje między garażem, a pomieszczeniami mieszkalnymi. Obszerna przestrzeń stanowi reprezentacyjną strefę wejściową, może być także wykorzystywana jako dodatkowa przestrzeń parkingowa dla aut gości.

Wszystkie trzy bryły posiadają elewacje z pionowych drewnianych czarnych listewek zapewniający całemu budynkowi spójny charakter. Połączone są także dodatkowo drewnianym tarasem biegnącym wzdłuż całego budynku, który spina je w całość, a  dodatkowo dzięki naturalnej barwie drewna nieco ociepla charakter budynku, w którym same czarne elewacje mogły by wyglądać nieco chłodno.

Skomentuj:

Dom w stylu skandynawskim. Dom Szwedzki w Wilnie