Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować dom pasywny? Dom Skandynawski w Gdańsku

Piotr Nef

Pojęcie budownictwa pasywnego robi ostatnio zawrotną karierę. Co się jednak kryje pod tym terminem i jak zaprojektować taki budynek? Na podstawie projektu Domu Skandynawskiego prześledzimy zasady, które powinny być spełnione aby dom mógł nosić miano domu pasywnego.

Dom Skandynawski - projekt
Dom Skandynawski - projekt
MIDI Pracownia Architektoniczna

Dom Skandynawski autorstwa pracowni architektonicznej MIDI to liczący nieco ponad 200 m kw. projekt domu pasywnego. Najkrótsza definicja budynku pasywnego to ta, która mówi o ilości energii potrzebnej do jego ogrzania - dom pasywny powinien mieć ją na poziomie poniżej 15 kWh na m kw. na rok. Podczas gdy w zwykłych domach zapotrzebowanie na energię może wynosić nawet ponad 100 - 150 kWh na m kw. na rok, tutaj udało się ograniczyć je do 21 kWh. Aby to osiągnąć potrzebne były decyzje projektowe już na samym początku.

Poza zwiększeniem izolacyjności ścian zewnętrznych i wyeliminowaniu mostków termicznych, trzeba było podjąć decyzję o bryle budynku i odpowiednim usytuowaniu funkcji. W budynkach o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię bryła powinna być jak najbardziej zwarta aby jak najmocniej zmniejszyć powierzchnię ścian.

W Domu Skandynawskim strefę dzienną, na którą składa się salon, otwarta kuchnia i aneks do ćwiczeń zlokalizowano od południa. Takie ich umiejscowienie pozwoliło zapewnić im dobre doświetlenie jednocześnie ograniczając ilość okien wychodzących na pozostałe strony świata. Sypialnie i pokój gościnny zlokalizowano we wschodniej części domu, zaś od północy umieszczono pomieszczenia sanitarne, garderobę, oraz garaż.

Aby uniknąć przegrzewania w trakcie lata pomieszczeń o dużych przeszkleniach od strony południowej, przed salonem zaprojektowano drewnianą pergolę kontrastującą z grafitową cegłą elewacji. Pod nią znajduje się rozległy taras, który latem stanowi przedłużenie salonu i otwiera dom na ogród. Drewno pojawia się też jako materiał elewacyjny strefy wejściowej.

Zobacz grafiki wyjaśniające czym charakteryzuje się dom pasywny >>>

Dom Skandynawski jako dom energooszczędnyMIDI Pracownia Architektoniczna


Skomentuj:

Jak zbudować dom pasywny? Dom Skandynawski w Gdańsku