Dom z widokiem na fiordy
Zamieszkaj w zgodzie z naturą i otoczeniem... Młode norweskie biuro Helen&Hard zaprojektowało dom wypoczynkowy z drewna w niesamowitej scenerii norweskiego wybrzeża.
Ambona Skalna, zwana też Pulpitem, to ściana górująca 600m nad Lysefjordem w okolicach Stavanger w Norwegii . Tego typu atrakcje przyciągają coraz większą ilość amatorów pięknych widoków. Oprócz tego co roku zwiększa się ilość osób wyjeżdżających do Norwegii w celach turystycznych. Wzrost zainteresowania miejscem i napływające rzesze turystów wpłynęły na rozbudowę stacji turystycznej przy Pulpicie. Konkurs na nowy ośrodek z 2004 roku wymagał od uczestników wykorzystania lokalnego materiału - drewna, a także zaprojektowania w obiekcie 28 pokoi dla gości, kawiarni, restauracji i sali konferencyjnej.
Zwycięski projekt młodego norweskiego biura Helen&Hard w sierpniu 2008 został oddany do użytku. Obiekt świetnie wpisuje się w surowy, naturalny krajobraz. Jednocześnie świeża forma spełnia wszystkie lokalne wymagania i jest w pełni wykonana w technologii drewnianej. Wszystkie elementy obiektu są przyjazne dla środowiska , nietoksyczne, a do ogrzania budynku wykorzystano wody geotermalne. Wszechobecne okna doświetlają wszystkie pomieszczenia w obiekcie, który znajduje się w krainie niedoboru światła, diametralnie zmieniającego się co pół roku .
Architekci w sposób wyszukany pogodzili tradycyjną technologię (bez gwoździ i kleju) z nowoczesną formą obiektu, tworząc w ten sposób wspaniałe miejsce w zapierającym dech otoczeniu fiordu.
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito