Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Soczi 2014. Tak Rosjanie szykują się do Igrzysk Olimpijskich

tomasz sachanowicz

W rosyjskim kurorcie Soczi dobiega końca budowa najdroższego w historii olimpijskiego kompleksu sportowego wraz z obsługującą infrastrukturą drogową, kolejową i lotniskiem. Całość pochłonie 51 mld dolarów. Start olimpiady już 7 lutego

Soczi 2014 - REUTERS/KAI PFAFFENBACH

Igrzyska Olimpijskie w Rosji, Soczi 2014

W rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym dobiega końca budowa ogromnego kompleksu sportowego. To, do niedawna będące skupiskiem sanatoriów, miasteczko po gigantycznym zastrzyku infrastruktury komunikacyjnej i sportowej ma być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku i jednym z miast gospodarzy Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku. Soczi 2014 to nie tylko obiekty sportowe ale wielkiej skali inwestycje w drogi, linie kolejowe i lotnisko. Przedsięwzięcie to transformuje cały region i czyni z Soczi całoroczny cel turystyki oraz nowe europejskie centrum sportów zimowych.

Koordynacją i nadzorem tej ogromnej budowy zajmuje się specjalnie powołane rządowe przedsiębiorstwo Olimpstroj. Plac budowy w Soczi często wizytuje sam prezydent Władimir Putin.

Obiekty sportowe budowane są w dwóch miejscach. Instalacje dla dyscyplin zewnętrznych (skoki narciarskie, zjazdy narciarskie, saneczkarstwo itp.) zgrupowane są w Klastrze Górskim w Krasnej Polanie natomiast budynki z arenami dla sportów halowych skupione są w Klastrze Przybrzeżnym nad Morzem Czarnym w Soczi. Centra oddalone są od siebie o około 50 kilometrów. Łączy je szybka kolejka.

W artykule przyjrzę się bliżej Klastrowi Przybrzeżnemu, zwanemu inaczej Parkiem Olimpijskim w Soczi. Masterplan oraz projekt flagowego stadionu tej imprezy opracowała międzynarodowa firma projektowa Populous - odpowiedzialna między innymi za projekt parku olimpijskiego oraz stadionu w londyńskim Stratford.

Wizualizacja Parku Olimpijskiego w Szoczi. Olimpiada 2014 2 Rosji - REUTERS/HANDOUT

Park Olimpijski w Soczi

Budowane od zera obiekty sportowe w Soczi ułożone są zgrabnie w obrębie wielkiego koła wokół Placu Medali [Medal Plaza]. Taka zwartość parku olimpijskiego umożliwi wygodny pieszy dostęp do każdego z sześciu głównych zadaszonych obiektów olimpijskich. Część z tych budynków zaprojektowana jest w taki sposób, aby po olimpiadzie możliwe było ich rozmontowanie, przetransportowanie i ponowne zmontowanie w innym rosyjskim mieście.

Plan Parku Olimpijskiego w Soczi, źródło: Olimpstroj

W okręgu (dosłownie) Parku Olimpijskiego znajduje się:

- Wielki Pałac Lodu [Bolshoy Ice Dome]

- Mały Pałac Lodu / Szajba Arena [Shayba Arena]

- Centrum Łyżwiarskie Adler Arena [Adler Arena Skating Center]

- Pałac Łyżwiarski Góra Lodowa [Iceberg Skating Palace]

- Centrum Curlingu Kostka Lodu [Ice Cube Curling Center]

- Stadion Olimpijski Fiszt [Fisht Olympic Stadium]

W pobliżu okręgu ulokowano :

- Wioskę Olimpijską

- Międzynarodowe Centrum Nadawcze i główny press-room

Jak mówi Oleg Harczenko, naczelny architekt z Olimpstroj :

Każdy z obiektów skupionych w klastrze Parku Olimpijskiego ma oryginalny i zapadający w pamięć kształt.(...) Ludzie lubią odnajdywać w architekturze znane symbole i obrazy. (...) Dlatego uzgodniliśmy z architektami, że ich projekty zawierać będą ten obrazowy składnik.

Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous - wiz. Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous

Stadion Olimpijski Fiszt, Soczi 2014

Nazwa stadionu pochodzi od jednej z najsławniejszych w Rosji kaukaskiej Góry Fiszt. Koncepcja architektoniczna stadionu była zainspirowana białym, ośnieżonym szczytem Fiszta. Tutaj odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Projekt jego 'skorupy' zainspirowała biżuteria artystyczna Fabergé ulubiona przez rosyjskich carów. Chodzi o wyszukane, inkrustowane klejnotami sławne Jaja Wielkanocne Fabergé - jeden z symboli kultury rosyjskiej. Zadaszenie stadionu płynnie przechodzące w ściany ma być pokryte ciągłą półprzezroczystą, lśniącą w świetle odbitym od morza, powłoką z poliwęglanu. Ten materiał wykończeniowy ma zapewnić harmonijne wpisanie się ogromnego stadionu w krajobraz Doliny Imeretinskiej oraz gór Kaukazu

Misa stadionu rozcięta jest od północy i południa z jednej strony otwierając widok na szczyty górskie Krasnej Polany a z drugiej na Morze Czarne. Od strony morza stadion wygląda niczym ośnieżony szczyt górski a od strony gór przypomina żagiel ponad powierzchnią wody.

Stadion zaprojektowały międzynarodowe firmy: architektoniczna - Populous i inżynieryjna - Buro Happold. Po igrzyskach stadion stanie się centrum treningowym rosyjskiej drużyny narodowej, miejscem masowych imprez rozrywkowych a w 2018 będzie jednym z gospodarzy meczów Pucharu Świata FIFA. Dzięki wbudowanej elastyczności stadion będzie miał zmienną pojemność od kameralnych 25 tysięcy dla lokalnych meczów po 45 tysięcy dla meczów FIFA w 2018. Koszt budowli oszacowano na 63,5 miliona dolarów. Koniec budowy zaplanowano na kwiecień 2013.

Pełne rozmachu formy stadionu korespondują zarówno z jego nabrzeżną lokalizacją jak też z górskim krajobrazem w tle. Krystaliczna powłoka stadionu współgra z otoczeniem za dnia a podświetlona w nocy staje się kolorową i spektakularną ikoną igrzysk - mówi John Barrow, odpowiedzialny za projekt dyrektor firmy Populous.

Wielki Pałac Lodu, źródło: Olimpstroj - fot. Wielki Pałac Lodu, źródło: Olimpstroj

Wielki Pałac Lodu, Soczi 2014

Nazwa odzwierciedla rozmiar i rangę budynku. Pomieści on 12 tysięcy widzów. To tutaj odbywać się będą mecze najbardziej popularnej dyscypliny igrzysk zimowych - hokeja na lodzie włącznie z rozgrywkami finałowymi. Nazwa 'Bolszoj' ma także przywoływać skojarzenia ze wszystkim co w Rosji wielkie - Teatr Bolszoj, Balet Bolszoj, oraz podkreślać wielkie rosyjskie osiągnięcia w łyżwiarstwie figurowym i hokeju oraz oczywiście fakt, że Rosja jest największym obszarowo krajem świata. Kopuła przykrywająca lodowisko ma wyglądać niczym gigantyczna zamarznięta kropla wody. Powierzchnia kopuły jest lśniąca i srebrzysta za dnia natomiast w nocy jest ogromnym ekranem LEDowym mogącym wyświetlać dowolne obrazy. Pałac zaprojektowano jako ultranowoczesne, wielofunkcyjne centrum sportowo - koncertowo - rozrywkowe, tak by miało sens także po olimpiadzie. Obiekt zaprojektowała rosyjska firma NPO Mostovik. Koszt budowy to 300 milionów dolarów.

Mały Pałac Lodu, źródło: Olimpstroj - fot. Mały Pałac Lodu, źródło: Olimpstroj

Mały Pałac Lodu / Szajba Arena, Soczi 2014

'Szajba' po rosyjsku znaczy krążek do hokeja. Tak więc nazwa zdradza natychmiast funkcję obiektu oraz rosyjski charakter igrzysk w Soczi. Z zewnątrz lodowa arena może kojarzyć się ze śnieżną trąbą powietrzną. Obiekt mieści 7 tysięcy widzów. Tutaj oraz w Wielkim Pałacu Lodu rozegrane zostaną olimpijskie zawody hokejowe. Obiekty znajdują się w odległości 300 metrów. Po igrzyskach budynek ma zostać rozmontowany i przewieziony do innego miasta w Rosji. Projekt areny wykonała niemiecka firma Walter Pichler & Partner. Koszt budowy wyniósł 35,5 miliona dolarów.

Adler Arena, źródło: Olimpstroj - fot. Adler Arena, źródło: Olimpstroj

Centrum Łyżwiarskie Adler Arena, Soczi 2014

W tym obiekcie odbędą się zawody łyżwiarstwa szybkiego. Pomieści on 8 tysięcy widzów. Adler Arena ma plan prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Ukośne ściany i trójkątne okna oraz biel i szarość budynku podkreślają przewodni motyw krystalicznej powierzchowności. Ściany hali lodowiska są przeszklone dzięki czemu widzowie mają też widok na zewnątrz. Arena mieści dwa tory przeznaczone do zawodów oraz jeden tor treningowy. Koszt budowy to 32,8 miliona dolarów. Po olimpiadzie Adler Arena zostanie przekształcona w centrum targowo - wystawiennicze. Obiekt zaprojektowały rosyjska firma Kuban Universal Proekt oraz międzynarodowe biuro Cannon Design (wnętrza).

Góra Lodowa, źródło: Olimpstroj - fot. Góra Lodowa, źródło: Olimpstroj

Pałac Łyżwiarski Góra Lodowa, Soczi 2014

Obiekt przeznaczony dla zawodów w łyżwiarstwie figurowym oraz łyżwiarstwie szybkim na krótki dystans [short track]. Pojemność widowni to 12 tysięcy widzów. Słowo 'Iceberg' jest międzynarodowe - brzmi podobnie i oznacza to samo między innymi w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Architektura pałacu nawiązuje do jego lodowatej nazwy. Po igrzyskach Góra Lodowa może pełnić dalej funkcję lodowiska lub zostać przekształcona w welodrom. Obiekt zaprojektowała rosyjska firma Mosproekt 4. Koszt budynku to 43,9 milionów dolarów.

Kostka Lodu, źródło: Olimpstroj - fot. Kostka Lodu, źródło: Olimpstroj

Centrum Curlingu Kostka Lodu, Soczi 2014

Jest to najmniejszy z budowanych w Soczi obiektów sportowych. Pomieści 3 tysiące amatorów curlingu. Swoim prostym ukształtowaniem ma symbolizować demokrację i dostępność wraz z uroczystością igrzysk olimpijskich. Jest to struktura mobilna, która po zimowych zawodach zostanie rozmontowana i przewieziona do innego miasta w Rosji. Kostkę Lodu zaprojektowała firma Walter Pichler & Partner. Koszt budynku to skromne 14 milionów dolarów.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, chociaż rozpoczną się w lutym 2014 roku już pobiły jeden rekord. Są to najdroższe igrzyska w historii z budżetem, który przekroczył 50 miliardów dolarów. Jest to kwota pięć razy większa od planowanej początkowo. W porównaniu z ostatnimi tego typu imprezami wydatki są o 10 miliardów wyższe niż koszt Olimpiady w Pekinie w 2008 roku i ponad trzy razy wyższe niż budżet Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Według rosyjskich opozycjonistów za tą rozrzutnością kryją się korupcja i kradzieże na niesamowitą skalę.

Tekst w oparciu o materiały ze strony firmy Olimpstroj. Więcej informacji : http://www.sc-os.ru/en/press/photo/#sport_objects

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Konstruktywiści rosyjscy - budowniczowie rewolucji
Nowy król europejskich wieżowców, Mercury City Tower w Moskwie
Rosjanie budują miasto wynalazków. Skołkowo ma być Doliną Krzemową Wschodu [WIZUALIZACJE]

Skomentuj:

Soczi 2014. Tak Rosjanie szykują się do Igrzysk Olimpijskich

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej