Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nikolay Polissky zostawił Moskwę i Petersburg, by z maleńkiej wioski uczynić światowe centrum sztuki

Piotr Nef
Nikolay Polissky - Beaubourg - Nikolay Polissky/fot. Ilya Ivanov

Nikolay Polissky to niezwykły rosyjski artysta. Urodził się w Moskwie, studiował w Petersburgu, ale wyjechał do niedużej wioski położonej 200 km od rosyjskiej stolicy i z zapomnianej, wyludniającej się miejscowości uczynił prawdziwe centrum sztuki. Organizowane przez niego wydarzenia odbijają się szerokim echem na całym świecie, a mała wioska Nikola-Lenivets stała się rozpoznawalnym miejscem.

Nikolay Polissky - Beaubourg - Nikolay Polissky/fot. Ilya Ivanov

Beaubourg

Nikolay Polissky urodził się w 1957 roku w Moskwie. Młodość spędził w Petersburgu (noszącym wówczas nazwę Leningrad), w którym studiował ceramikę. Zdecydował się jednak wyjechać z wielkich miast i osiadł w małej, wyludniającej się wiosce Nikola-Lenivets. Choć tworzy w wielu miastach na świecie, to właśnie z tej maleńkiej miejscowości uczynił swoje artystyczne centrum świata, w którym powstaje większość jego niezwykłych instalacji.

Nikolay Polissky/fot. Alexey Lukin

Beauborg to rzeźba powstała po wizycie Poliskyego w Paryżu. Zainspirowany architekturą Centrum Pompidou stworzył przestrzenną instalację przypominającą gigantyczne rury. O swoich rzeźbach zwykł mówić, że każdy powinien indywidualnie odpowiedzieć sobie, co one przedstawiają, że nie ma jednej obiektywnej i słusznej interpretacji.

Najważniejszy jest mit. Sama rzeczywistość nic nie znaczy - mówi o odbiorze swoich prac.

Nikolay polissky/fot. AEROCRANE.RUCC

Nawiązanie do paryskiego centrum nie jest przypadkowe. Nikolay Polissky swoimi działaniami rozsławił małą wieś i uczynił z niej rozpoznawalne miejsce, do którego przyciągają tłumnie odwiedzający. I tak jak Centrum Pompidu odmieniło paryski Baeubourg, tak rzeźby Nikolaya i organizowane przez niego festiwale sztuki dały drugą szansę wyludniającej się miejscowości i tchnęły w nią nowe życie.

Nikolay Polissky/fot. Yuri Palmin

Nikolay Polissky - Wspaniała Idea - Nikolay Polissky

Wspaniała Idea

Po studiach zajmował się głównie malarstwem w Moskwie i odnosił na tym polu wiele sukcesów. Zdecydował się jednak wyjechać, a podróż do Nikola-Lenivets otworzyła przed nim całą gamę nieznanych wcześniej możliwości. Odkrył nowe materiały i formy i jak sam mówi grzechem byłoby ich nie wykorzystać.

Nikolay Polissky

Wspaniała Idea, tak jak wiele dzieł Nikolaya została powtórzona w ramach działań artystycznych w kilku miejscach. Powyżej holenderska Haga, poniżej wersja rosyjska. Charakterystyczna dla jego twórczości jest animacja kultury. Tworzone przez niego obiekty nie mają charakteru muzealnego i nie służą jedynie do oglądania. Są przeznaczone do interakcji. Często są przyczynkiem do zabaw, koncertów, performansów czy innych wydarzeń o charakterze kulturalnym.

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky - Wulkan - Nikolay Polissky

Wulkan

Nikolay Polissky większość swoich rzeźb osadza jednak w naturze, w malowniczych okolicach Nikola-Lenivets. Zatopione w dzikiej przyrodzie, wykonane często z tradycyjnych materiałów dają poczucie obcowania z odwiecznym, pierwotnym rytuałem. Pokazują zarówno majestat natury, jak i siłę ludzkiej kreacji.

Nikolay Polissky

Nikolay do swoich działań zaangażował mieszkańców wioski. To oni obok artysty są głównymi konstruktorami i wykonawcami artystycznych instalacji. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się stworzyć prawdziwą zintegrowaną społeczność.

Nikolay Polissky

Wulkan to konstrukcja z 2009 roku. Wysoka na 18 metrów dorównywała wysokościom kilkupiętrowym blokom. Jak wiele instalacji Nikolaya, również ta skończyła swój żywot w ogniu podczas happeningu.

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky - Gorejący Ptak - Nikolay Polissky/fot. Sergey Kaptilkin

Gorejący Ptak

Gorejący ptak to symbol państwa rosyjskiego. Instalacja przypomina dwugłowego orła z rosyjskiego godła. Również ta rzeźba pełnię swojego artystycznego wyrazu prezentuje dopiero w kontakcie z ogniem.

Nikolay Polissky

Wykonana z metalu jednak nie płonie. Została stworzona na zasadzie pieca. Do wnętrza wrzucane są ładunki drewna, które po podpaleniu wytwarzają ogromną temperaturę, od której cała instalacja nabiera ognistych barw. Zimny metal pokazuje swoją gorącą duszę, a orzeł zaczyna zmieniać się w czerwonego, gorejącego ptaka.

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky - Bramy Permu - Nikolay Polissky/fot. Tima Radya

Bramy Permu

Do swoich prac Nikolay wykorzystuje głównie naturalne surowce - drewno, wiklinę, a także metal. Bramy Permu to gigantyczna - dwudziestometrowa symboliczna brama do miasta wykonana z setek pozornie bezładnie rozmieszczonych pni drzew, które układają się w ogromną strukturę podobną do łuku triumfalnego.

Nikolay Polissky/fot. Tima Radya

Artysta podkreśla, że materiały, których używa człowiek powinny być ekologiczne, aby ślad, który odciskamy na planecie, był jak najmniejszy. Stąd wybór drewna, wikliny czy siana jako głównych materiałów jego prac. Mają być one nadające się do recyklingu lub biodegradowalne.

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky - Bałwan - Nikolay Polissky

Bałwany

Ale drewno, siano i wiklina to nie wszystko. W swoich pracach Nikolay często używa też... śniegu! Jedną z takich performatywnych instalacji byłą praca Bałwany. Przy pomocy mieszkańców Polisski stworzył setki śnieżnych istot, które rozmieścił na wzgórzach wokół wioski. Była to jego pierwsza praca w tym rejonie.

Nikolay Polissky

Instalacja nawiązuje do historycznych wydarzeń i symbolizuję armie, które zgromadziły się w 1480 roku nad rzeką Urgą. Podczas tak zwanego Impasu Irguskiego, kiedy to wojska Achmata próbowały przez cały dzień próbowały bezskutecznie przekroczyć rzekę, po której drugiej stronie stacjonowały wojska Iwana III.

Nikolay Polissky

Również ta instalacja była kilkukrotnie powtarzana. Także m.in. mieszkańcy Moskwy i Petersburga mogli stanąć oko w oko z liczącą prawie tysiąc żołnierzy armią śniegowych bałwanów.

Nikolay Polissky

Nikolay Polissky - Wielki Zderzacz Hadronów - Nikolay Polissky

Wielki Zderzacz Hadronów

Wielki Zderzacz Hadronów to instalacja, która poświęcona jest temu jak Polissky patrzy na naukę. Ta quasi-zabawa w naukę to rodzaj pytania o to, czym jest współczesna nauka. Mało kto z nas ma wiedzę na temat tego jak działają najbardziej zaawansowane technologiczne urządzenia i na czym polegają najnowsze eksperymenty naukowe. Nauka to rodzaj współczesnej wyroczni, w którą wierzymy i której oddajemy prawo do decydowania o losach świata.

Nikolay Polissky

Zaawansowana nauka stała się czymś, czym kiedyś była magia bądź religia. Przyjmujemy ją za pewnik, a wielki zderzacz jest czymś, co ma opowiedzieć o podstawach istnienia wszechświata.

Nikolay Polissky

Zobacz inne niesamowite konstrukcje Polisskyego w stworzonym przez niego filmie (wersja rosyjska z angielskimi napisami):

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Miasto, które bawi. Humorystyczne instalacje niemieckiego artysty
Znacie wrocławskiego Jeża? Sztuka zaangażowana społecznie
Niczym trawiaste piramidy. Metamorfoza muzeum przyrodniczego Biesbosch

Skomentuj:

Nikolay Polissky zostawił Moskwę i Petersburg, by z maleńkiej wioski uczynić światowe centrum sztuki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej