Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znacie wrocławskiego Jeża? Sztuka zaangażowana społecznie

red

Jeż powstał w ramach projektu „Wrocław - Wejście od podwórza” będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury. Iza Rutkowska stworzyła instalację, która miała wyciągnąć z mieszkań i zintegrować mieszkańców wrocławskiego „Trójkąta” czyli Przedmieścia Oławskiego. Teraz z Wrocławskich podwórek jeż chce zabrać dzieci na wakacje.

Sztuka ma wielką moc sprawczą. To jedno z narzędzi, które pozwala na ingerencję w istniejącą przestrzeń. Pozwala zaktywizować lokalne społeczności a dzięki temu, że jednoczy wszystkich bez względu na status społeczny jest doskonałym sposobem na tworzenie więzi społecznych między przedstawicielami różnych środowisk. Odpowiednie działania mogą pomóc rozwiązać lokalne problemy, a przynajmniej pomóc sobie z nimi radzić.

Jednym z takich działań jest wrocławski Jeż. Projekt Izy Rutkowskiej, który wszedł w podwórka biednych obszarów miasta i dzięki różnym działaniom animacyjnym zachęcił mieszkańców do wyjścia z mieszkań i wzajemnego poznania się. Miękkie i różowe zwierze szczególnie upodobały sobie dzieci, które zyskały świetną przestrzeń do zabawy i mnóstwo radości.

Teraz Jeż zasłużył na wakacje, ale jak na sztukę zaangażowaną przystało, to nie jeż będzie odpoczywał, a dzieci, które uczestniczyły w projekcie. Plan wakacji zakłada pobyt w Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Jeżem zajmie się Pan Jerzy, który zadeklarował chęć przyjęcia gości i udostępnienia im wybiegu dla jeży przy ośrodku.
Opiekunami zwierza będą dzieci, które odwiedzały go regularnie na Przedmieściu Oławskim.

Środki na organizację tygodniowej eskapady do Kłodzka będą pochodzić z crowdfundingowej zbiórki prowadzonej na portalu Polakpotrafi do 20 maja 2016 roku.

W czasie realizacji projektu powstanie film dokumentalny, którego premiera odbędzie się po powrocie z kolonii na podwórku Przedmieścia Oławskiego, by następnie trafić na ekrany wybranych kin studyjnych.

Taka sztuka z pewnością zasługuje na wsparcie, zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce oraz zapoznania się z innymi pracami Izy Rutkowskiej. Czytaj o projekcie Przytulanka i Żywopłot.

Skomentuj:

Znacie wrocławskiego Jeża? Sztuka zaangażowana społecznie