Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielka piramida w Krakowie. Co tutaj robi?

red, krakow.gazeta.pl

Konstrukcja stanęła w parku obok Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jest ona ostatnim elementem projektu "Wielokulturowość nie działa?"

Biało-czerwoną piramidę zaprojektował artysta Maurycy Gomulicki. Pojawiła się ona w ramach projektu "Wielokulturowość nie działa?", którą od dwóch lat prowadzi Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Inicjatorzy projektu chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców Krakowa do dyskusji o wielokulturowości.

Kultura oraz nauka od zawsze łączyły, a nie dzieliły ludzi wokół pewnych idei, więc na tej płaszczyźnie jest potencjał do zrozumienia tego, co myśli druga osoba - powiedział dziennikarzom krakowskiej Gazety Robert Salisz, koordynator projektu.

Piramida wykonana została z drewnianych elementów. W podstawie ma ona 9 metrów długości, z kolei jej wysokość to 7 metrów. Co ciekawe, nie jest ona w jakiś szczególny sposób chroniona. Twórca piramidy nie ukrywa, że ciekawi go jak konstrukcję potraktują mieszkańcy.

Wierzę, że taka rzecz na terenie parku zachęci do myślenia, dobrze też wyglądają razem z tą ścianą zieleni. Dzieciaki będą obrywać farbę, może pojawi się na niej jakieś graffiti, może ktoś spróbuje na nią wejść. I bardzo mnie to cieszy, bo uruchamiamy własną interpretację - uważa Maurycy Gomulicki, twórca piramidy.

09.06.2015 Krakow . Park Lotnikow Polskich , teren przy Muzeum Lotnictwa , rzezba Piramida autorstwa Maurycego Gomulickiego w ramach projektu MICHAL LEPECKI

Krakowską piramidę będzie można podziwiać tak długo, jak długo będą chcieli tego sami mieszkańcy.

Wszystkie instalacje w ramach projektu zostają na zawsze, czyli do czasu, aż się zepsują - wyjaśnia Robert Salisz.

Prócz piramidy w Krakowie można zobaczyć jeszcze dwie inne instalacje Maurycego Gomulickiego. "Muchomory" znajdują się w pobliżu Nowohuckiego Centrum Kultury, z kolei "Obelisk" umieszczono przy Centrum Kongresowym.

Skomentuj:

Wielka piramida w Krakowie. Co tutaj robi?