Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Retro murale w Bydgoszczy

red

Stanowią dowód na to, że reklama w przestrzeni publicznej nie musi szpecić

W Bydgoszczy pojawiły się dwa murale utrzymane w stylu retro. Ich projekt powstał w pracowni retrosciana.pl. Pierwsza ściana została odsłonięta przy skrzyżowaniu ul. Garbary i Królowej Jadwigi w czerwcu 2014 r. Znajdują się na niej reklamy, które wyglądem mają nawiązywać do ogłoszeń ze starych bydgoskich gazet. Nadano jej nawet nazwę "Wiadomości Bydgoskie". Niedawno odsłonięto drugą ścianę, ozdobioną w podobny sposób.

Przy tworzeniu pierwszej ściany inspirowaliśmy się stronami ogłoszeniowymi z przedwojennych gazet, m.in. wydania "Kuriera Bydgoskiego" i "Dziennika Bydgoskiego". Teraz utrzymaliśmy wszystko w podobnej estetyce, z tym że przywołaliśmy kształty czcionek i grafik używanych w latach 50. i 60. - powiedziała bydgoskiej Gazecie Alicja Sobiech.

Drugi mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 1. Co istotne, oba projekty uzyskały akceptację miejskiego plastyka.

Cieszy mnie to, że udało się połączyć estetykę i oryginalność z przekazem reklamowym. Tego typu murale zdobią miasto. Jak widać, reklama może być elegancka, stylowa, pasująca do przestrzeni miasta - powiedział miejski plastyk Marek Iwiński.

Powierzchnia drugiej ściany do ponad 100 m kw. Znalazły się na niej reklamy lokalnych firm. Powstanie muralu zbiegło się z gruntownym remontem kamienicy, która powstała w 1910 r. według projektu Teodora Patzwalda.

26.05.2015 Bydgoszcz , rondo Grunwaldzkie . Mural . Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ

Wszystko wskazuje na to, że na tych dwóch ścianach się nie skończy. Ich twórcy myślą już o stworzeniu kolejnych murali w nieco innej odsłonie.

Skomentuj:

Retro murale w Bydgoszczy