Wnętrze urzędu nie musi być nudne. Tak wygląda Konsulat Polski w Pradze
Architektom udało się stworzyć kolorowe i przyjazne wnętrze, które przypomina o polskiej historii
Konsulat RP w Pradze zlokalizowany jest w samym centrum - na Starym Mieście. Budynek, w którym się znajduje pełen jest nieregularnych ścian i korytarzy. Jego aranżację przygotowali architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Projektanci postawili sobie za cel wykorzystanie elementów wyposażenia jedynie polskiej produkcji.
Architektom udało się połączyć funkcjonalność konsulatu, która wiąże się z codzienną obsługą interesantów, z ciekawym wyglądem i wyposażeniem wnętrz, które stanowi wizytówkę Polski i sprawia, że konsulat stał się przyjaznym miejscem.
Punktem wyjścia do stworzenia projektu było znalezienie cech wspólnych Polski i Czech.
Mianownikiem są m.in. blokowiska z betonowych elementów prefabrykowanych, będące spuścizną czasów komunistycznych. Postanowiliśmy do tego nawiązać, ale potraktować temat w sposób nowoczesny. Stąd zastosowanie współczesnego betonowego prefabrykatu, jakim jest okładzina ścienna - tłumaczy Anna Paszkowska-Grudziąż, architekta z pracowni 81.WAW.PL.
Pomieszczenie, w którym przyjmowani są interesanci ozdobiono prefabrykowanymi betonowymi płytkami w kształcie diamentów. Swoim dynamicznym kształtem nawiązują one do trójkąta w narodowej fladze Czech. Zastosowane płytki w większości są w kolorze białym. Jako akcent narodowy architekci zdecydowali się na umieszczenie dodatkowo kilku czerwonych diamentów. Dzięki temu powstał motyw biało-czerwonej flagi.
Dodatkowo wnętrze ozdobiono charakterystycznymi plakatami. Ich autorem jest Ryszard Kaja. Plakaty znalazły się we wszystkich pomieszczeniach i tematem nawiązują do znanych miast w Polsce.
Nowością jest pokój dziecięcy, w którym rodzice mogą zostawić swoje pociechy w momencie kiedy zajmują się wypełnianiem dokumentów.
Ostatnim pomieszczeniem jest wielofunkcyjna sala. Będzie ona służyć jako miejsce spotkań konsula, sala ślubów czy lokal wyborczy. By ułatwić dostosowanie tego pomieszczenia do różnych funkcji zastosowano tam 6 małych stołów. Na co dzień tworzą one jeden duży stół, ale w każdej chwili można zmienić ich konfigurację i dostosować do odpowiednich potrzeb.
- Więcej o:
ReSITE: Miasta w Migracji
No Wódka. Berlińska galeria stworzona przez Polaków [WIDEO]
Winiarnia z europalet w Poznaniu [METAMORFOZA PAWILONU]
Sklep w Białymstoku. Tutaj rządzi drewno i światło
Niezwykły sklep z butami w Poznaniu. Architekci "zasznurowali" przestrzeń
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy