Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Pawilon muzealny Józefa Czapskiego powstaje w Krakowie przy ul. Piłsudskiego. Tuż obok pałacu Czapskich i Kamienicy Łozińskich. Jego projekt został przygotowany przez arch. Olę Fredowicz i arch. Danutę Fredowicz. Obiekt pomieści pamiątki po Józefie Czapskim, które zostały przekazane Muzeum Narodowemu w Krakowie.





Budynek zlokalizowany został w ogrodzie, w głębi działki. Stanowić będzie prostą, białą bryłę z wysuniętą w poziomie parteru mocno przeszkloną werandą kawiarni. Na jego dachu powstanie ogród z tarasem widokowym, z którego będzie można podziwiać ogród Pałacu Czapskich i ogrody pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Budynek ma zapewnić optymalne warunki dla przechowywania i eksponowania dzieł sztuki, pamiątek i innych elementów wystawy stałej i wystawy czasowej, które stanowią zgromadzone pamiątki po Józefie Czapskim.
Prócz tego w pawilonie działać będzie kawiarnia, która wyglądem ma przypominać paryskie lokale z początku XX wieku. Tuż obok powstanie niewielka salka wykładowa, w której będą się odbywały pokazy multimedialne.
Dodatkowo w pawilonie odtworzony zostanie pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i pełnym wyposażeniem z mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte, w którym znajdowała się siedziba redakcji "Kultury".
Budowa obiektu pochłonie prawie 18 mln zł. Prace budowlane zakończą się wiosną 2016 r.
_
Józef Czapski (1896-1993) był pisarzem, krytykiem, współzałożycielem paryskiej "Kultury" oraz malarzem.
- Więcej o:
- sztuka
Muzeum Emigracji w Gdyni czeka na otwarcie
Polskie skarby z Listy UNESCO. Z nich możemy być dumni
Kokon w Paryżu. Siedziba fundacji Jerome Seydoux-Pathe
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia