Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

red

Pawilon muzealny Józefa Czapskiego powstaje w Krakowie przy ul. Piłsudskiego. Tuż obok pałacu Czapskich i Kamienicy Łozińskich. Jego projekt został przygotowany przez arch. Olę Fredowicz i arch. Danutę Fredowicz. Obiekt pomieści pamiątki po Józefie Czapskim, które zostały przekazane Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Budynek zlokalizowany został w ogrodzie, w głębi działki. Stanowić będzie prostą, białą bryłę z wysuniętą w poziomie parteru mocno przeszkloną werandą kawiarni. Na jego dachu powstanie ogród z tarasem widokowym, z którego będzie można podziwiać ogród Pałacu Czapskich i ogrody pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Budynek ma zapewnić optymalne warunki dla przechowywania i eksponowania dzieł sztuki, pamiątek i innych elementów wystawy stałej i wystawy czasowej, które stanowią zgromadzone pamiątki po Józefie Czapskim.

Prócz tego w pawilonie działać będzie kawiarnia, która wyglądem ma przypominać paryskie lokale z początku XX wieku. Tuż obok powstanie niewielka salka wykładowa, w której będą się odbywały pokazy multimedialne.

Dodatkowo w pawilonie odtworzony zostanie pokój Józefa Czapskiego przeniesiony wraz z pamiątkami i pełnym wyposażeniem z mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte, w którym znajdowała się siedziba redakcji "Kultury".

Budowa obiektu pochłonie prawie 18 mln zł. Prace budowlane zakończą się wiosną 2016 r.

_

Józef Czapski (1896-1993) był pisarzem, krytykiem, współzałożycielem paryskiej "Kultury" oraz malarzem.

Skomentuj:

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie