Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kolejny sukces BIG!

coolcia

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o debiucie BIG w Nowym Jorku. W czwartek, architekci zostali laureatami konkursu na Muzeum Narodowe w Grenlandii! To kolejny projekt duńskiej grupy w Ameryce Północnej. Zdecydowanie sprzyjająco rozpoczynają nowy rok, dlatego czekamy na następne sukcesy!

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Grenlandia, to autonomiczne terytorium zależne od Danii, które zamieszkuje niecałe 60 tys. mieszkańców. Miejsce to, zamarzyło o niezwykłym i nowoczesnym Muzeum Narodowym , w stolicy tej krainy - mieście Nuuk. Według jury konkursu, autorem nowego projektu będzie duńska grupa BIG.

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Propozycja BIG przypomina nieco ich autorski Pawilon Duński przygotowany na EXPO 2010 w Szanghaju. Jest to owalny krążek, który dopasowuje się swoim kształtem do podłoża. Jego prosta forma jest tak wymodelowana, poprzez manipulowanie wysokością, żeby w odpowiedni sposób wykorzystać nachylenie terenu oraz walory otoczenia. Dzięki temu wydaje się, że obiekt łączy się z naturą, a światło dzienne panuje tu przez większość dnia.

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Schemat funkcjonalny i ideowy bryły muzeum.

Obiekt będzie odgrywać ważną rolę w mieście Nuuk, jako generator: kulturalny, społeczny, polityczny, urbanistyczny i architektoniczny. Budynek nie tylko będzie miejscem ekspozycji archiwalnej i historycznej, jego funkcja będzie obszerna i wielopłaszczyznowa. Dzięki niemu, odwiedzający będą mogli poznać nie tylko historię Grenlandii, ale także kulturę, tradycję, i sztukę współczesną.

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Wnętrza budynku charakteryzuje jedna wijąca się, otwarta przestrzeń. Jak wiadomo, pomysł ten sprawdził się przy duńskim Pawilonie w Szanghaju, dlatego architekci postanowili to wykorzystać w swojej konkursowej propozycji. Uznano, że takie rozwiązanie będzie najbardziej pasować do przyszłej funkcji. Otwarte zaplecze ekspozycji można za każdym razem inaczej urządzać, w zależność od potrzeb i wielkości wystawy. Dodatkowo wewnątrz budynku - krążka występuje dziedziniec, który także może być kontynuacją tego co znajduje się w środku. Przestrzeń na wolnym powietrzu, może być wykorzystywana na ekspozycje plenerowe, a także występy.

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Szczęście dopisuje w tym roku duńskim architektom z BIG. Warto zauważyć, że ich pomysły są niespotykane, innowacyjne i zaskakujące. Jednak w każdym projekcie, można znaleźć wspólne cechy. Podobnie jak u Zahy Hadid bądź Franka Ghere'go, BIG mają swoją filozofię kształtowania brył. Wykorzystanie schodów, nachylenia brył, manipulacja obiektem zgodnie z wędrówką słońca, modularność, budynki w kształcie pasma gór itp. To niektóre z charakterystycznych cech architektury BIG. Jaki jest przepis na konkursowe sukcesy grupy? Może odpowiedź znajdziecie śledząc ich poprzednie prace, które również zdobyły uznanie.

www.big.dk

National Gallery of Greenland, proj. BIG

Zaskakujące, niesamowite, innowacyjne tak w trzech słowach można określić projekty, które powstają w pracowni duńskich architektów BIG. Ich praca wyróżnia się tym, że każdy pomysł jest inny. Niektóre z nich zostały docenione podczas międzynarodowych konkursów, czy zyskają tez Wasze uznanie?

Architekci z BIG wyróżniają się spośród innych tym, że każdy ich projekt jest inny na swój sposób. Oczywiście można doszukać się podobieństw, to jest ich znak rozpoznawczy: schody, olbrzymie gabaryty i wielofunkcyjność obiektu/bryły. Jednak co rusz to nowy projekt charakteryzuje się inną ideą, a przede wszystkim swoją innowacyjnością. Projektanci wykorzystują postęp technologii i stosują zasady zrównoważonego rozwoju, a to należy podziwiać.

Czasem wydawałoby się, że ich pomysły są niemożliwe do zrealizowane, a jednak, kilka z nich można zobaczyć na własne oczy. Swoją wielkość udowodnili podczas tegorocznej wystawy światowej EXPO 2010 w Szanghaju. Może niektóre propozycje na dzień dzisiejszy wydają się kosmiczne, ale bądźmy dobrej myśli, może za kilka lat doczekamy się więcej realizacji Bjarke Ingels Group.

Czym charakteryzują się inne projekty konkursowe i jaki osiągnęły już sukces?

1. Dania, Amagerforbraending - nowoczesna oczyszczalnia i stok narciarski w jednym.

2. Tajwan, budynek TEK.

3. Kanada, Muzeum sztuk pięknych.

www.big.dk

Konkursowe pomysły BIG.

1. Dania, Kopenhaga - Amagerforbraending - nowoczesna oczyszczalnia i stok narciarski w jednym

Kto powiedział, że budynek oczyszczalni nie może się kojarzyć z zabawą i rozrywką? Architekci z grupy BIG proponują ekstremalny kształt dachu obiektu, który stać się ma rajem dla narciarzy. Propozycja zdobyła uznanie jury konkursu i w przyszłości będziemy realizowana. Tym razem architekci nie tylko zaskoczyli nas formą, ale również rozbudowaną funkcją.

www.big.dk

Konkursowe pomysły BIG.

2. Tajwan, Tajpej, budynek TEK, proj. BIG

Budynek TEK to multifunkcjonalny obiekt, który w swoim schodowatym, a jednocześnie organicznym kształcie ma pomieścić: hotel, restauracje, sklepy, sale do ekspozycji, galerie i wiele innych. Całość to sześcian o wymiarach 57x57x57m. Niezwykłość bryły stanowią wewnętrzne schody, które jednocześnie są wewnętrzną fasadą. To ogromna przestrzeń publiczna, którą można się poruszać w stronę dachu. Na szczycie znajdują się restauracje, które wykorzystują otwartą powierzchnię, tworząc z niej miejsce spotkań i rozrywki. Nie dziwi fakt, że obiekt ten również zachwycił jury konkursu.

www.big.dk

Konkursowe pomysły BIG.

3. Kanada, Quebec, Muzeum sztuk pięknych , proj. BIG

Nowy gmach Muzeum Sztuk Pięknych w Quebec proponowany przez BIG charakteryzuje się specjalną lokalizacją - stara, historyczna i pełna tradycji zabudowa. Proponowany obiekt miałby stanąć w pobliskim parku. Architekci, nie chcieli aby nowy budynek wraz z pawilonem wystawowym stał się "obcym" w przestrzeni kształtującej się tu od lat, dlatego postanowili, aby wyrósł on z ziemi. Obie bryły powstają do góry, nieprzysłaniając najważniejszych sąsiadów i samych siebie. Pobliski park kontynuuje swój bieg na dachach obiektów. Niestety, pomysł przegrał z propozycją architektów z OMA.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie

Skomentuj:

Kolejny sukces BIG!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej