Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom na wodzie, zacumował przy wrocławskiej uczelni

nobo

Wrocław nareszcie zaczyna wykorzystywać wszystkie aspekty malowniczego położenia. Nie tak dawno pisaliśmy o pierwszym w Polsce domu na wodzie, dziś na Odrze cumuje już kolejny...

Dom na wodzie we Wrocławiu projektu polsko-hiszpańskiego duetu Isola System. - źródło: Isola System

Dom na wodzie we Wrocławiu. Polsko - hiszpańska idea

Dom na wodzie znajduje się w pobliżu zabudowań Politechniki Wrocławskiej. Projekt powstał w pracowni Isola System, która zajmuje się projektowaniem i budową domów modułowych, także tych unoszących się na wodzie. Pracownię tworzy Wojtek i Alejandro, który pochodzi z Hiszpanii - dom na Odrze to jego dom i jednocześnie prototyp, który pracownia ma zamiar budować w całej Europie.

Dom na wodzie we Wrocławiu projektu polsko-hiszpańskiego duetu Isola System. - źródło: Isola System

Dom na wodzie we Wrocławiu

Wojtek i Alejandro poznali się zupełnie przypadkiem i co ciekawe - żaden z nich nie jest architektem ani inżynierem budownictwa. Jak sami podkreślają, każdy projekt jest dla nich wyjątkowy, a proces tworzenia równie ważny co ostateczny wynik. Ich pracownia znajduje się jednocześnie w Barcelonie i Wrocławiu.

Dom na wodzie we Wrocławiu projektu polsko-hiszpańskiego duetu Isola System. - źródło: Isola System

Dom Alejandro to już drugi dom na wodzie we Wrocławiu

Dom Alejandro to pierwszy efekt wspólnej pracy. Dom wzorcowy zacumował w sąsiedztwie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Nie tak łatwo do niego trafić, ale intryguje tak bardzo, że niemal codziennie odwiedzają go Ci najbardziej zaciekawieni.

To już drugi dom na wodzie we Wrocławiu, tyle że w zupełnie innej technologii. Projektanci uważają, że jest tańsza i szacują koszt budowy domu na około 5 do7 tys. zł/mkw - w zależności od standardu wykończenia. Biorąc pod uwagę zerowy koszt działki w przypadku domu na wodzie, pomysł wydaje się wyjątkowo atrakcyjną alternatywą przeludnionych blokowisk.

Dom na wodzie we Wrocławiu projektu polsko-hiszpańskiego duetu Isola System. - źródło: Isola System

Dom energetycznie samowystarczalny

Pojedynczy moduł to trójwymiarowy komponent, łączący się z innymi modułami tak, aby stworzyć prefabrykowany dom. Moduły mają około 5 metrów szerokości, 2,5 metra długości i 3 metry wysokości.

Wrocławski prototyp mierzy nieco ponad 60 mkw powierzchni. Zbudowany jest z 6 modułów i urządzony w niezwykle minimalistycznym stylu, który w otoczeniu wody i zieleni nabrzeża staje się wyjątkowo przytulny.

Dom Alejandro jest samowystarczalny - energię elektryczną produkują panele solarne, a dzięki specjalnym filtrom woda czerpana z Odry (jednej z najczystszych rzek Europy) staje się zdatna do picia.

Dom Alejandro to prawdziwy prototyp domów modułowych Isola System. - źródło: Isola System

Domy Modułowe produkowane są w fabryce

Domy modułowe produkowane są w fabryce, co pozwala na budowę zarówno latem jak i zimą. Na wybrane przez inwestora miejsce przyjeżdża dom niemal gotowy do zamieszkania - z większością wykończenia, w tym także częścią podłóg, płytek, blatów, szafek, okien, urządzeń oraz armatury. Po dostarczeniu i połączeniu elementów domu pozostaje tylko kilka rzeczy, które należy dopracować, aby wykończyć cały dom.

Domy mogą być też w każdym momencie rozbudowane, zawsze dostosowując się do nowych potrzeb - piąte dziecko w drodze czy dodatkowy pokój dla wymagającej stałej opieki babci.

Dom modułowy Isola System to już drugi we Wrocławiu dom na wodzie. - źródło: Isola System

Projektanci planują budować domy w całej Europie

Na bazie zdobytych doświadczeń, już na początku zbliżającego się roku polsko-hiszpański duet poważnie planuje zającć się budową kolejnych domów. Prototypowy dom Alejandro cumuje na Odrze zaledwie od 6 miesięcy, a już odzywają się potencjalni inwestorzy.

W planach projektantów jest budowa domów modułowych w całej Europie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Dom na wodzie, zacumował przy wrocławskiej uczelni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej