Mieszkanie w zabytku
Dwory, zamki i pałace na sprzedaż. W całym kraju na nabywców czeka ponad tysiąc zabytkowych budynków.

Mieszkanie w zabytku
Marzeniem wielu ludzi są zabytkowe dworki, ponad stuletnie wille i okazałe folwarki, ale mało kogo na nie stać. Prócz wysokich cen, potencjalnych nabywców odstrasza również konieczność poniesienia dodatkowych, wysokich nakładów na remont oraz respektowanie wszystkich decyzji konserwatora, któremu obiekt podlega. Nic więc dziwnego, że w ofertach portali nieruchomości, aż roi się od zabytków. Dla wielu z nich to ostatni moment na ratunek przed zagładą.
Rozpiętość cenowa oferowanych do sprzedaży nieruchomości jest ogromna - O wartości obiektu decyduje wiele czynników; przede wszystkim typ, lokalizacja, stan, a także wielkość i jego potencjał - wyjaśnia analityk portalu nieruchomości domy.pl, Marcin Drogomirecki. I dodaje, że do najtańszych nieruchomości, których ceny zaczynają się już od nieco ponad 100 tys. zł, należą poniemieckie siedliska z okazałymi, lecz wymagającymi remontów domami i zabudowaniami gospodarczymi. Najwięcej można ich znaleźć na Dolnym Śląsku, na Pomorzu Zachodnim, Żuławach oraz na Mazurach.

Pałac w Prężycach koło Wrocławia - 8 500 000 zł
Pierwsze wzmianki o dworze w Prężycach pochodzą już z początku XVII wieku. Zburzony w czasie wojny trzydziestoletniej, obiekt nie został przywrócony do dawnej postaci. W efekcie został on na nowo zbudowany przed 1845 rokiem. Jego obecna forma jest wynikiem XIX-wiecznych przebudów. W 2 połowie XIX wieku zamek przebudowano w stylu neogotyckim - wtedy to powiększono pierwotną bryłę o przybudówki od północnego-zachodu i południowego-wschodu oraz dobudowano wieżę z krenelażem.
Pałac otacza park o powierzchni blisko 5 ha, z czego ok. 30 arów zajmuje malownicze jezioro.

Pałacyk w Gosławicach pod Wrocławiem - 6 500 000 zł
Pałac w Gosławicach wybudowano w 1870 r. Budynek powstał na planie prostokąta z kolumnowymi portykami od południa i wschodu. Cały zespół pałacowy otoczony jest kamiennym murem z fragmentami bramy wjazdowej prowadzącej ku podjazdowi do południowego portyku.
Pałac otacza zagospodarowany park, nieopodal znajduje się stajnia, a na obrzeżu posesji dodatkowo budynki folwarczne. Łączna powierzchnia terenu to 3,2 hektara.

XIX-wieczny, neoklasycystyczny pałac niedaleko Kędzierzyna-Koźla - 790 000 zł
Neoklasycystyczny budynek pałacu z oranżerią został wzniesiony na planie prostokąta. Obiekt jest budowlą dwukondygnacyjną nakrytą wysokim, czterospadowym dachem z lukarnami i facjatkami. Pałac pochodzący z XIX wieku został usytuowany pośród pięknego parku krajobrazowego o powierzchni 2,5 hektara. W parku znajduje się wiele okazów potężnego, majestatycznego starodrzewu. Powierzchnia użytkowa pałacu wynosi 2200 m. kw.

Pałac położony na brzegu jeziora Bobowicko - 2 500 000 zł
Barokowy pałac został wzniesiony w XVIII wieku dla ówczesnych właścicieli wsi - Dziembowskich. W sąsiedztwie pałacu znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 3,6 ha z końca XVIII w., dawny cmentarz ewangelicki z obeliskiem nagrobnym z 1783 r. i oficyna zwana starym dworkiem z przełomu XVIII i XIX w.
Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu mieściło się Technikum Hodowlane. W 1971 roku w obiekcie wybuchł pożar, po którym przeprowadzono prace renowacyjne. Pod koniec XX wieku obiekt przeszedł w przeszedł w prywatne ręce.
- Więcej o:
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]