Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Arch-Deco z Honorową Nagrodą SARP 2013. Nowe, intrygujące projekty [PRZEGLĄD]

red

Honorowa Nagroda SARP to wyróżnienie przyznawane od 1966 roku. W ubiegłym roku zdobyli ją architekci z gdyńskiej pracowni Arch-Deco. Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka firmę założyli w 1989 roku i od tego czasu są niekwestionowanymi liderami na lokalnym rynku. Przyjrzeliśmy się kilku ostatnim projektom i realizacjom pracowni.

Dom jednorodzinny, ul. Prusa, Gdynia - źródło: Arch-Deco

Projekt jednorodzinnego domu przy ul. Prusa powstał w 2013 r. Budynek swym kształtem przypomina dom-bliźniak. Jego powierzchnia wynosi 800 m kw. Projektując budynek architekci chcieli uszanować nadmorski krajobraz i ukształtowanie terenu. Dlatego nadali mu formę, która nawiązuje do stojącego obok budynku objętego ochroną konserwatorską.

Bryła budynku składa się z trzech części przesuniętych względem siebie tak, aby z możliwie największej ilości pomieszczeń i tarasów rozpościerał się widok na zatokę. Dwie z brył przykryte są dachami o kącie 45 stopni, trzecia to płaska bryła, która niemal wtapia się w naturalnie uformowaną skarpę. Architekci zaprojektowali w niej oranżerię.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki, Gdynia - źródło: Arch-Deco

Gdyńskie Centrum Filmowe to jedna z największych inwestycji miasta. Projekt zakłada powstanie uniwersalnego budynku, który obok sal, w których kształcić się będą przyszli filmowcy powstaną sale kinowe, podziemny parking, gastronomiczne punkty i klub. Gruntowną metamorfozę przejdzie sąsiadujący z budynkiem Plac Grunwaldzki. Pod nim znajdować się będzie parking, natomiast na powierzchni urządzony zostanie nowoczesny, miejski salon.

Projektując budynek architekci chcieli by nie dominował nad otoczeniem. Ważne było jednak wyraźne zaznaczenie jego obecności. Bryła budynku została nieco wycofana od ulicy Armii Krajowej, w ten sposób odsłonięta została modernistyczna fasada kamienicy, która znajduje się na rogu ulic Wybickiego i AK. Projektanci zdecydowali się podciąć budynek w parterze, nadany mu kształt ma zapraszać pieszych na plac oraz do jego wnętrza. Turystyczną atrakcją ma być urządzony na dachu taras. Rozpościerać się z niego będzie widok na morze.

Budynek apartamentowy OAZA, 2012, Jurata - źródło: Arch-Deco

Budynek apartamentowy OAZA znajduje się w Juracie. Jego budowa zakończyła się w 2012 r. Projektując budynek architekci chcieli stworzyć bardzo nowoczesną bryłę dobrze zintegrowaną z otoczeniem. Obiekt znajduje się na działce sąsiadującej z Parkiem Zdrojowym a z jego okien można podziwiać Zatokę Pucką.

By wizualnie zespolić budynek z otoczeniem architekci zastosowali duże przeszklenia. Z kolei białe boczne ściany swoją formą mają nawiązywać do żagli. Istotne są też drewniane elementy elewacji.

W środku znalazły się cztery dwupoziomowe apartamenty. Powierzchnia każdego z nich to prawie 90 m kw. Na parterze umieszczono salon z kominkiem oraz aneksem kuchennym. Tuż obok znalazła się garderoba i toaleta. Drugi poziom apartamentu stanowi strefę prywatną. Zaprojektowano tu dwie sypialnie oraz łazienkę. Każda z sypialni ma duże przeszklenia oraz taras, z którego można podziwiać Park Zdrojowy.

Budynek apartamentowy Nereus, Jurata - źródło: Arch-Deco

Budynek apartamentowy Nereus ma znaleźć się w Juracie. Prace nad jego projektem zakończyły się w 2012 r. Obecnie inwestycja jest w trakcie realizacji. Architekci chcieli stworzyć nowoczesny i ekskluzywny obiekt o rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze, który swoją formą będzie nawiązywał do modernistycznej zabudowy regionu. Nawiązanie to projektanci chcą wyrazić bielą elewacji, sporą ilością przeszkleń i cofnięciem wyższych kondygnacji. Efektownym rozwiązaniem wydaje się być przecięcie bryły przeszklonym hallem, który scala wszystkie apartamenty.

Nowe Orłowo - etap I, 2013, Gdynia - źródło: Arch-Deco

Nowe Orłowo to niemal nowa dzielnica miasta. Projekt jest już realizowany i powstaje w Orłowie - nadmorskiej, południowej dzielnicy Gdyni. Osiedle swym wyglądem ma nawiązywać do charakterystycznej, willowej zabudowy Orłowa, dlatego elewacja budynków jest w znacznej części biała, a między nimi pojawiły się alejki mocno obsadzone zielenią. Architekci cofnęli ostatnią kondygnację części mieszkalnych i w wolnej przestrzeni zaprojektowali obszerne tarasy. Na parterze kompleksu przewidziano miejsce dla przeszklonego pawilonu usługowego.

Hotel Royal Tulip, Jurata - źródło: Arch-Deco

Royal Tulip to budynek z hotelowymi apartamentami. Obiekt ma stanąć w Juracie. Jego projekt powstał w 2013 r. Hotelowy kompleks ma mieć duże przeszklenia i białą elewacją. Jego główna część to licząca sześć poziomów dominanta. Przypomina ona swym kształtem żagiel. Cały zespół ma zostać oddany do użytku w 2016 r.

Dom jednorodzinny, ul. Senatorska, Gdynia - źródło: Arch-Deco

Skromny i nowoczesny dom znajduje się w Gdyni przy ul. Senatorskiej. Jego budowa zakończyła się w 2012 r. Dom znajduje się w sąsiedztwie Rezerwatu Kępy Redłowskiej. Budynek został usytuowany tak by w optymalny sposób zapewnić jego najlepsze nasłonecznienie.

Dom charakteryzuje się nowoczesną formą. W projekcie architekci mocno zaakcentowali wejście, które zlokalizowane jest w podcieniach. Parter budynku jest maksymalnie przeszklony i otwiera się na słoneczną, południowo-zachodnią stronę. Stamtąd mieszkańcy szybko mogą przejść na taras. Budynek został zaprojektowany jako 3-kondygnacyjny z piwnicą. Do tej ostatniej prowadzi zewnętrzna rampa zjazdowa. W garażu przewidziano miejsce dla trzech samochodów.

Budynek biurowy "Tryton", Gdańsk - źródło: Arch-Deco

Budynek biurowy "Tryton" znajduje się w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna. Jego projekt powstał w 2012 r. Miejsce, w którym powstaje należy do najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Biurowiec ma nowoczesną formę. Jego frontowa część swoją wysokością nawiązuje do sąsiedniego budynku biurowego, tzw. "Zieleniaka".

Bryła budynku swoją formą ma pełnić funkcję swoistego lustra dla stojącego obok Pomnika Poległych Stoczniowców. Szklana elewacja została nieregularnie podzielona podłużnymi panelami. W ten sposób architekci chcieli podkreślić dynamizm obiektu. Ciekawym elementem jest wycięcie środkowych pięter bryły. Powstała przestrzeń kadruje widok na Pomnik co z kolei ma pomóc w integracji budynku z otoczeniem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wyścig o najpiękniejszą uczelnię. Nowe inwestycje dla polskich studentów robią wrażenie![PRZEGLĄD]
Publiczny szpital w Gdańsku. Wyjątkowa architektura na europejskim poziomie! [DUŻO ZDJĘĆ]
Apartamentowce w Polsce TOP 10

Skomentuj:

Arch-Deco z Honorową Nagrodą SARP 2013. Nowe, intrygujące projekty [PRZEGLĄD]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej