Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Świąteczne dekoracje polskich miast

red
Świąteczna choinka na krakowskim Rynku - MATEUSZ SKWARCZEK

Tysiące iskrzących się lampek, postaci z bajek i fantazyjnie przystrojonych choinek ozdobiły place i ulice polskich miast. Iluminacje wytwarzają świąteczną aurę i przypominają o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia, szczególnie wówczas, gdy za oknami jesienna aura. Zapraszamy na fotograficzny spacer tropem świątecznych dekoracji.

Świąteczna iluminacja rozbłysła w Warszawie. - Kuba Atys / Agencja Gazeta

Warszawa

Pierwszy przystanek Warszawa. Świąteczne dekoracje można spotkać spacerując ulicami miasta od Belwederu, aż po Stare Miasto. Plac Zamkowy zdobi 27-metrowa choinka oraz zimowa projekcja wyświetlana na fasadzie Zamku Królewskiego. Na Rynku Starego Miasta i wzdłuż murów obronnych zorganizowano bożonarodzeniowy jarmark.

Kuba Atys / Agencja Gazeta

Spacerując ulicami Warszawy natrafimy na fantazyjne świąteczne dekoracje. Spotkamy między innymi pawia w Alejach Ujazdowskich, karuzelę z reniferami na Rynku Starego Miasta, polarnego misia, konia na biegunach, czerwony autobus na Placu na Rozdrożu, karuzelę z saniami oraz wiele innych atrakcji.

Kuba Atys / Agencja Gazeta

Jak co roku Trakt Królewski rozświetliły tysiące iskrzących się światełek zamontowanych na latarniach i drzewach. Jedną z piękniejszych dekoracji są rozłożyste drzewa rosnące przy skwerze Hoovera starannie obłożone białymi lampkami. Ich światło delikatnie przechodzi od zimnej do ciepłej bieli.  Ta dekoracja ujmuje swoją prostotą.

Kuba Atys / Agencja Gazeta

Świąteczne dekoracje w Warszawie kosztowały 6,5 miliona złotych. Zostały zrealizowane z większym rozmachem niż w poprzednim roku, ponieważ w stosunku do zeszłego roku jest ich aż o 70 procent więcej. Po raz pierwszy ozdoby pojawiły się w Alejach Jerozolimskich, na Moście Poniatowskiego, Trasie W-Z, na ulicach: Marszałkowskiej i Mokotowskiej.

Kuba Atys / Agencja Gazeta

W tym roku do dekoracji stolicy użyto 1300 elementów i aż 4,5 miliona energooszczędnych diod, które włączają się codziennie o godzinie 15.28.

Kuba Atys / Agencja Gazeta

Świąteczna iluminacja na Piotrkowskiej - MARCIN STĘPIEŃ

Łódź

Największe świąteczne atrakcje w Łodzi spotkacie na najsłynniejszym miejskim pasażu tego miasta - ulicy Piotrkowskiej. Dekoracja zaczyna się od świątecznego napisu "KOCHAM ŁÓDŹ". Na latarniach zawieszono trójwymiarowe, świecące gwiazdy, a pomiędzy nimi rozciągnięto dywan z iskrzących się lampek oraz topiących się świetlnych sopli lodu.

MARCIN STĘPIEŃ

Spacerując ulicą Piotrkowską natraficie na świąteczny jarmark i ponad 20-metrową choinką obłożoną prezentami. Bożonarodzeniowy targ tworzy 30 drewnianych stoisk, w których można kupić prezenty, rękodzieło oraz świąteczne frykasy.

MARCIN STĘPIEŃ

Nowością w tym roku są świetliste bramy w kształcie gwiazdy oraz utworzone przez pochylające się do wnętrza pasażu choinki. Natomiast przy skrzyżowaniu ulicy 6 sierpnia z Piotrkowską po raz pierwszy stanął fotel Świętego Mikołaja z podnóżkiem oraz lampką.

MARCIN STĘPIEŃ

Choinka w Gdańsku - fot. JAN RUSEK (AG)

Gdańsk

Spacerując w okresie świątecznym po Starym Mieście tuż obok zabytkowej fontanny Neptuna natrafimy na żywą choinkę ozdobioną kolorowymi światełkami, migoczącymi soplami i dekoracjami wykonanymi przez dzieci z gdańskich szkół i przedszkoli. Liczący 25 metrów świerk stanął jak co roku przy Długim Targu.

Fot. Materiały prasowe

Jedne z piękniejszych świątecznych dekoracji spotkamy w Parku Oliwskim. Duże wrażenie robią kurtyny ze świecących lampek o wysokości 12 metrów. Świetliste fontanny, rozłożyste kwiaty, panny z parasolką obejrzymy przechadzając się po zmroku ścieżkami oliwskiego parku.

JAN RUSEK

Nowością na gdańskim jarmarku bożonarodzeniowym jest 50-metrowe koło widokowe przeniesione na czas świąteczny z wysypy Spichrzów.

 

BARTOSZ BAŃKA

JAN RUSEK

Betlejem Poznańskie - ŁUKASZ CYNALEWSKI

Poznań

Poznański Stary Rynek zdobiło około trzystu świątecznych drzewek, które 22 grudnia - w dniu zakończenia świątecznego jarmarku zostały rozdane mieszkańcom. Największa z nich, która zostanie na placu przez cały okres świąteczny, to miejska choinka podświetlona na niebiesko. Kolor iluminacji nawiązuje do oficjalnych barw miasta.

PIOTR SKÓRNICKI

Jedną z tegorocznych zimowych atrakcji w stolicy Wielkopolski był Stihl Poznań Ice Festiwal. Do udziału zaproszono dwudziestu czterech artystów z całego świata, którzy z 20 ton lodu wyrzeźbili fantazyjne formy.

fot. K. Adamska, źródło: www.facebook.com/Poznan/

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu - TOMASZ PIETRZYK

Wrocław

Motywem przewodnim wrocławskiej iluminacji jest Gwiazda Turonia, która pojawi się na trzystu różnych dekoracjach zdobiących Stare Miasto, Ostrów Tumski i plac przy Hali Stulecia. Jak co roku na wrocławskim rynku stanął bożonarodzeniowy jarmark.

Fot. Wojciech Nekanda-Trepka

Stożkowa choinka ozdobiona 140 tysiącami lampek i 80-bombkami dekoruje wrocławski rynek.

Świąteczna choinka na krakowskim Rynku - MATEUSZ SKWARCZEK

Kraków

W tym roku na krakowskim rynku pojawiała się choinka, która swoim wyglądem nawiązuje do polskiej odmiany stylu art deco. Drzewko tworzą piętrzące się ku górze trójwymiarowe stożki dekorowane gwiazdkami  z kolorowych lampek.

MATEUSZ SKWARCZEK

Spacer po świątecznym Krakowie nie może obyć się bez odwiedzenia targu. W tym roku krakowski jarmark bożonarodzeniowy został uznany przez telewizję CNN za jeden z najpiękniejszych na świecie.

 

Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

W okolicach krakowskiego rynku rozstawiono postaci aniołów i bożonarodzeniowe dekoracje.

krakow.pl

Świąteczna Iluminacja w Lublinie - fot. Jakub Orzechowski

Lublin

Zawieszone na latarniach gwiazdki i światełka rozświetlają ulice Lublina. Świąteczną dekorację miasta tworzą świetliste anioły największy z nich ma 4,5- metra wysokości. W Lublinie nie zabraknie również bożonarodzeniowej szopki, która stanie obok Bazyliki Ojców Dominikanów.

fot. Jakub Orzechowski

Iluminacje swiateczne w Bydgoszczy - fot. GRAYNA MARKS /AG

Bydgoszcz

Na bydgoskim rynku zaparkowała świetlista kareta, do której zaprzęgnięto renifera. Punktem centralnym świątecznej dekoracji jest świerk dekorowany granatowymi łańcuchami, bombkami i światełkami. Na fasadę ratusza rzutowane są projekcje imitujące spływające z nieba płatki śniegu.

GRAZYNA MARKS

Częstochowa 2016 r., pl. Biegańskiego. Koncert ''Jasne, że święta'' - ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Częstochowa

Świąteczną atmosferę w Częstochowie tworzą kolorowe dekoracje w kształcie konia na biegunach, gwiazdy betlejemskiej i pluszowego misia. Na fasadzie ratusza po zmroku wyświetlana jest projekcja imitująca spływające z nieba płatki śniegu. Podświetlanie fasad reprezentacyjnych budynków miasta i rzutowanie na ich powierzchnię obrazów kojarzących się z zimą i świętami stało się w tym roku niezwykle popularną dekoracją.

ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Na głównym placu w Częstochowie stoi żywa, 16-metrowa choinka dekorowana lampkami i ozdobami - tylko śniegu brak.

ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

MARCIN KUCEWICZ

Radom

Największą świąteczną dekorację Radomia stanowi tunel świetlny rozpięty na metalowym stelażu.

MARCIN KUCEWICZ

MARCIN KUCEWICZ

Podświetlony ratusz w Żywcu - UM w Żywcu

Żywiec

Żywiecki ratusz wybudowany w XIX wieku jest jedną z atrakcji miasta. W nocy fasada neorenesansowego budynku mieni się różnymi kolorami. Zastosowana technologia umożliwia zmianę podświetlenia w zależności od okazji. W okresie przedświątecznym budynek świeci białą, czerwoną i niebieską barwą.

UM w Żywcu

Napis w Katowicach - DAWID CHALIMONIUK

Katowice

I love Katowice - świąteczna iluminacja w Katowicach, podobnie jak w Łodzi, podkreśla sympatię mieszkańców do swojego miasta. Plac ozdobiło również czternaście świątecznych drzewek przywiezionych z Beskidu Sądeckiego. Najwyższa choinka ma 14 metrów.  Miasto po zmroku rozświetlają dekoracje zawieszone na miejskich latarniach, w tym roku będzie ich ponad siedemset.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Świąteczne dekoracje polskich miast

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej