Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowe idee dla miasta. Wystawa "Miasto na fali" na Gdynia Design Days

red
Projekt pt. 'Living Pavement' - Projektant: Vincent Wittenberg, Bennie Meek

Projektowanie miasta odbywa się zarówno w makroskali na poziomie infrastruktury, kwartałów i dróg, jaki na poziomie mebli miejskich, urządzeń i kształtowania codziennych praktyk mieszkańców. Wystawa "Miasto na fali" zbiera idee, które mają uczynić życie w mieście lepszym. Autorzy prac zwracają szczególną uwagę na wprowadzenie zieleni w przestrzeń miejską, dzielenie się jedzeniem i innymi zasobami oraz poszanowanie otoczenia. Ta postawa przejawia się w tak prozaicznej czynności, jak chociażby wyrzucanie śmieci. Zachęcamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez kuratorkę Izabelę Bołoz i przedstawiamy projekty opracowane z myślą o mieszkańcach miast. Ekspozycję można oglądać do 9 lipca 2017 roku podczas festiwalu Gdynia Design Days.

Maty rozchodnikowe i roślinne - Projektant: Sempergreen

Maty rozchodnikowe z roślinnością

Maty wegetacyjne Sempergreen to pokrycia z dojrzałą roślinnością na dach, taras lub do rozłożenia bezpośrednio na ziemi (jak trawa z rolki). Maty wykonano z włókien kokosowych, na których wyhodowano różne gatunki roślin. Są w pełni rozwinięte i zajmują co najmniej 85% powierzchni maty w momencie jej dostawy, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się natychmiastowym efektem. Sempergreen używane są do pokrycia gruntu, np. na rondach, torowiskach tramwajowych, w ogrodach publicznych lub na tarasach dachowych. Wpływają na zmniejszenie hałasu i poprawę estetyki przestrzeni miejskiej. Dobrze znoszą trudne warunki, nie wymagają nawadniania, pielęgnacji i przycinania, są proste w instalacji.

Cegły z odpadów, projektant: StoneCycling, projekt: WasteBasedBricks - fot. DIM BALSEM

Cegły z odpadów

StoneCycling jest jednym z pionierów w projektowaniu, rozwijaniu technologii oraz produkcji unikalnych materiałów budowlanych z odpadów. Cegły Waste Based Bricks nadają budynkom wyjątkowy wygląd i fakturę. Materiały odpadowe są zbierane w promieniu 150 kilometrów od fabryk, z którymi współpracuje firma. Przepis na każdą cegłę jest inny, ale wszystkie spełniają wymagania branżowe. Koncepcję StoneCycling zainicjował Tom van Soest, który postanowił wykorzystać odpady do tworzenia nowych materiałów budowlanych. Zaczął je mielić, mieszać i przetwarzać na różne sposoby, co doprowadziło do zaskakujących wyników i pozwoliło odkryć ogromny potencjał materiałów pochodzących z odpadów.

Projekt Afvalbank, Miejska ławka w roli śmietnika. Wyrzucanie śmieci może być zabawą. - Projektant: Wouter Vastenouw

Wyrzucanie śmieci może być zabawą - ławka i kosz na śmieci w jednym

Śmieci stanowią jeden ze stałych problemów na terenach miejskich - opakowania są często wyrzucane na ulicę zamiast do kosza. Dzięki projektowi Afvalbank zbieranie śmieci staje się spontaniczną i wciągającą zabawą. Z zewnątrz Afvalbank (śmieciowa ławka) wygląda jak zwykła ławka. Wystarczy jednak kopnąć śmieć do otworu w podstawie, a zniknie w środku. Kiedy kopnie się pod odpowiednim kątem, zamieszczony wewnątrz dzwonek wydaje dźwięk, zachęcając do dalszej zabawy. W ten sposób śmieci stają się piłkami, a ławka bramką. Kto się temu oprze?

Projekt pt. 'Living Pavement' - Projektant: Vincent Wittenberg, Bennie Meek

Chodnik, który zakwita

Holenderskie słowo gewildgroei (chciane zielsko) oznacza pożądaną dziką roślinność, która bez wątpienia jest miejską zielenią przyszłości. Obecnie ogromne kwoty wydawane są na zwalczanie dzikiej roślinności i utrzymanie miejskiej zieleni. Aby polepszyć jakość życia w naszych miastach, musimy zerwać ze schematycznym myśleniem i nauczyć się współżyć z naturą. Projekt Living Pavement zmienia jeden z miejskich symboli - konwencjonalną płytę chodnikową - eliminując sztywną granicę między zielonym i szarym, wegetacją i chodnikiem. Gewildgroei rozrasta się płyta po płycie, przynosząc zieleń prosto pod nasze drzwi. W ten sposób zmienia się postrzeganie dzikiej roślinności, która przestaje być utożsamiana z zaniedbaniem.

Projekt 'Grey to Green' - projektantka:Caroline Brahme

Chodniki z wbudowaną przestrzenią na zieleń

Grey to Green (od szarości do zieleni) to seria betonowych płyt chodnikowych z zaprojektowanym miejscem na zieleń. Dostępne są modele z różną liczbą perforacji - od 1 do 8 przestrzeni, w których mogą rosnąć rośliny. Płyty chodnikowe tworzą większość miejskich nawierzchni, dlatego produkt łatwo wpasowuje się w przestrzeń miasta. Płytki Grey to Green są produkowane przez Greenworks, szwedzkiego producenta pionowych ogrodów. Misją firmy jest wspieranie dobrych relacji między ludźmi i naturą. Dbając o ekologiczny charakter swoich projektów, firma wykorzystuje najnowsze techniki nawadniania i materiały pochodzące z recyklingu.

Bomba nasienna, projektant: Michał Znojek - fot. Michał Szlaga

Ogrodnicza partyzantka

Bomba nasienna to działanie zainspirowane ruchem Guerrilla Gardening (ogrodnicza partyzantka). Nieformalny lider ruchu Richard Reynolds definiuje go jako "uprawianie ziemi stanowiącej czyjąś własność bez pozwolenia tejże osoby".

W wielu miastach natykamy się na płoty, które wycinają z przestrzeni place o niezdefiniowanym statusie prawnym lub takie, na które nie ma pomysłu. Ograniczenie dostępu człowieka do tych miejsc pozwala swobodnie rozprzestrzeniać się roślinom, owadom i zwierzętom. Używając bomb nasiennych, możemy rozwinąć potencjał powstającej w ten sposób zielonej enklawy i powalczyć o bioróżnorodność. Zmiana zapomnianych nieużytków w miejsca tętniące życiem okazuje się banalnie prosta. Zabierzcie ze sobą bomby i zaatakujcie miasto!

Instrument Miejski - projekt: Jan Pfeifer

Instrument miejski, czyli grająca barierka

Jak stworzyć miejsce spotkań i zabaw, które jednocześnie dawałoby okazję do wspólnego muzykowania? Projekt jest wynikiem obserwacji dzieci na terenie Parku Bródnowskiego w Warszawie - przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. Jan Pfeifer zaprojektował szczególny instrument muzyczny - barierkę, której dźwięki są w pełni harmoniczne, a konstrukcja spełnia wszystkie wymogi ochronne. Jest intuicyjna i prosta w użytkowaniu, wystarczy tylko dotknąć szczebelków, aby wydobyć dźwięk. Barierka składa się z kilku modułów, łączonych ze sobą w zależności od wielkości przestrzeni. Każdy moduł to oktawa, czyli osiem podstawowych dźwięków. Zamieszczona wewnątrz elektronika pozwala na korekcję dźwięku, żeby instrument nie był za głośny i nie zakłócał spokoju w przestrzeni miejskiej.

Biovessel, domowy kompostownik - projektant: Bionicraft

Domowy kompostownik

Biovessel to rewolucyjne urządzenie domowe ograniczające marnowanie żywności dzięki przekształcaniu jej w nawóz organiczny. Nie potrzebuje do działania energii elektrycznej. Dzięki glebie, zawartym w niej mikroorganizmom, wodzie oraz dżdżownicom ekosystem wewnątrz Biovessel zużywa odpady, które zazwyczaj trafiłyby do kosza. Proces rozkładu przebiega w sposób naturalny i jest bezzapachowy. Biovessel sprawia, że kompostowanie staje się możliwe i wygodne dla mieszkańców miast, a we współczesnych domach powstają zielone ekosystemy. Jest w stanie rozłożyć od pół do 1 kilograma odpadów na tydzień, zależnie od ich rodzaju.

Olio - aplikacja, która ułatwia dzielenie się żywnością - fot. Annabel Staff

Olio - aplikacja, która ułtawia dzielenie się żywnością

OLIO to bezpłatna aplikacja, dzięki której sąsiedzi oraz lokalne sklepy i kawiarnie mogą się ze sobą kontaktować, żeby podzielić się nadwyżkami żywności (bezpłatnie lub za dobrowolną opłatą). Użytkownicy robią zdjęcie produktu i dodają je do OLIO. Okoliczni mieszkańcy otrzymują powiadomienia i mogą wybrać spośród udostępnionych produktów to, czego potrzebują. Odbiór odbywa się w domu, magazynie, OLIO Drop Boxie lub innym uzgodnionym miejscu. Dostępna w aplikacji żywność to produkty ze zbliżającą się datą ważności ze sklepów, kawiarni czy supermarketów (np. niesprzedane warzywa), ciasta od piekarzy-amatorów lub pozostałości z domowych lodówek, gdy mieszkańcy wyjeżdżają, przeprowadzają się lub przechodzą na dietę.

Miejski wieszak, projekt: Wymiana ciepła - Autorzy: Wiktoria i Wojtek Dorosz

Miejski wieszak

Wymiana ciepła to akcja społeczna oparta na prostym pomyśle - w przestrzeni miejskiej zostaje ustawiony wieszak, na którym znajdują się ciepłe ubrania. Mogą je potem zabierać potrzebujący. Pierwszy wieszak stanął w 2016 r. na warszawskiej Woli. Akcja spotkała się z odzewem w całej Polsce. Pojawiło się ponad sto wieszaków w całym kraju, przyniesione zostały tony ubrań i opowiedziane setki historii. Za "Wymianą." nie stoi żadna instytucja i nikt nie inwestował w akcję. Wiele osób korzystało z tego, że można zawieźć czy wziąć ubrania w dowolnym momencie. Wieszaki pozwalają przełamać barierę wstydu. Osoby, które biorą ubrania, robią to anonimowo i nie muszą się nikomu tłumaczyć ze swojej sytuacji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Nowe idee dla miasta. Wystawa "Miasto na fali" na Gdynia Design Days

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej