Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Szczecin buduje pod ziemią: HIT czy KIT?

fred

Szczecin stawia na dość nietypowe inwestycje. Już po raz drugi w konkursie architektonicznym dla tego miasta wygrała koncepcja obiektu wkopanego w ziemię. Podziemną rozbudowę Teatru Polskiego przeprowadzi pracownia Atelier Loegler z Krakowa.

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie - Atelier Loegler I NAGRODA

Uszanować wartość historyczną i dodać nową, adekwatną do czasów - ta myśl przewodnia towarzyszyła konkursowi na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie. Spośród trzydziestu pięciu prac zakwalifikowanych do konkursu, dwadzieścia siedem od razu przeszło do następnego etapu oceniania. Ostatecznie jury przyznało dwie pierwsze nagrody i cztery wyróżnienia.

Duch miejskiej sceny kulturalnej będzie wyrastał spod ziemi. Konkurs wygrała pracownia Atelier Loegler z Krakowa, która dobudowany budynek wpisała pod skarpą. To rozwiązanie ma wyeksponować zabytkową siedzibę dawnej Loży Masońskiej, w której dotychczas odbywały się spektakle.

Współczesność w zaproponowanym projekcie tkwi nie tylko w niekonwencjonalnym wykorzystaniu terenu. Ściany osłonowe, świetliki i drzwi będą wykonane ze szkła. W ten sposób uzyskana transparentność na tle zielonych płaszczyzn ma sprawiać wrażenie ogrodowych lampionów.

II miejsce - Czuba Latoszek z Warszawy

Drugie miejsce zajęła pracownia Czuba Latoszek z Warszawy m.in. za projekt ogólnodostępnych tarasów o funkcji artystyczno-rekreacyjnej, która jest współczesną interpretacją historycznych ogrodów Loży Masońskiej.

I wyróżnienie - Mxl4Architekci

Pierwsze wyróżnienie przypadło grupie Mxl4Architekci ze Szczecina. Projektanci wykorzystali ideę "czwartej ściany" wprowadzoną do teorii teatru przez Diderota. Czwarta ściana to granica między aktorem a widzem, podkreślająca odrębność tych dwóch światów.

II wyróżnienie - PERSPEKTYWA

Drugie wyróżnienie otrzymał zespół PERSPEKTYWA z Gdyni. Koncepcja przedstawia dwa skrzydła dobudowane do starego budynku, nowoczesne, ale niedominujące. W ten sposób autorzy chcieli połączyć ducha przeszłości z tym co na scenach szczecińskiej sceny dopiero zostanie rozegrane.

III wyróżnienie - BUDOPOL

Ciekawym pomysłem na elewację wykazała się trzecia wyróżniona grupa BUDOPOL z Warszawy. W ich projekcie tworzywem elewacyjnym miał być system mobilnych kurtyn akustycznych, tłumiących hałas dobiegający z ulicy.

IV wyróóżnienie - Marek Budzyński

Ostatni zespół to Marek Budzyński Architekt z Warszawy, który zaakcentował zielone otoczenie miejsca m.in. poprzez rozbudowę. Fragment na dachu miał być "kontynuacją" architektury pobliskiego parku.

Makieta zwycięskiego projektu Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności w Szczecinie, proj. KWK PROMES - Robert Konieczny, Dorota Żurek, Katarzyna Furgalińska - Fot. Artur Kubasik / AG

Szczecin buduje pod ziemią

Zwycięski projekt Romualda Loeglera to nie pierwsza propozycja budynku schowanego pod ziemią, który spodobał się władzom Szczecina. Ponad rok temu pierwszą nagrodę w konkursie na Centrum Dialogu Przełomy zdobyła koncepcja pracowni KWK PROMES z Katowic. Architekci z Robertem Koniecznym na czele zaproponowali wówczas obiekt, który w całości powstanie pod placem Solidarności. Dach budowli będzie zarazem tego placu powierzchnią.

- Pomyśleliśmy, że skoro przy placu będzie nowa filharmonia, której budynek ma być nową ikoną miasta, zaprojektujemy coś, co będzie się wyróżniało, ale jednocześnie nie będzie z nią rywalizowało, tylko będzie tłem dla filharmonii - mówił Robert Konieczny. - Kiedyś tu był kwartał miejski, potem plac. Wymyśliliśmy więc hybrydę, która jest i jednym, i drugim.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Szczecin buduje pod ziemią: HIT czy KIT?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej