Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wychowanie (fizyczne) w dobrej przestrzeni

fredka

Czasy, kiedy zajęcia WF-u odbywały się na szkolnych korytarzach zdają się odchodzić w zapomnienie, przynajmniej dla uczniów tych wrocławskich szkół. Oba budynki połączyła wspólna przestrzeń sportowa o ciekawej architekturze. Projektem zajęła się pracownia major architekci.

Szkolna hala sportowa we Wrocławiu, proj major architekci

Sala sportowa powstała w centrum Wrocławia i funkcjonalnie połączyła dwie szkoły - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 (projekt Richarda Plueddemana i Karl Klimm) i Liceum Plastyczne

Szkolna hala sportowa we Wrocławiu, proj major architekci

Oprócz rozgrywek w obiekcie będą organizowane matury, apele, czy studniówki, dlatego architekci zadbali, by przestrzeń była elastyczna i funkcjonalna.

Oprócz pełnowymiarowej sali sportowej, którą można dzielić na 3 mniejsze boiska, powstała siłownia, wysoka sala do wspinaczki oraz ogólnodostępne zewnętrzne boisko na dachu budynku od strony ul. Nowej.

Szkolna hala sportowa we Wrocławiu, proj major architekci

Najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym, zadaniem projektowym było dostosowanie się do otaczającego kontekstu dziewiętnastowiecznych budynków.

Od ulicy Nowej postawiono więc ażurową ścianę, która pełni funkcje "parawanu" i ujednolica pierzeję poprzez zamaskowanie chaotycznej kubatury budynku. Ściana wykonana z perforowanej blachy CORTEN nawiązuje kolorystycznie do okolicznej zabudowy, a jednocześnie łączy ze sobą gmach Liceum Plastycznego i istniejącej sali gimnastycznej.

CORTEN

Charakterystyczną cechą CORTENu jest to, że pokrywa się powłoką rdzawej patyny. Patyna, oprócz ochrony stali przed niekorzystnymi działaniami warunków atmosferycznych, dostarcza niebywałych efektów plastycznych. Proces tworzenia rdzawej powłoki może trwać nawet 3 lata, a wraz z nim wizualnie zmienia się wygląd fasady budynku. Dzięki patynowieniu blacha staje się coraz bardziej wytrzymała i szlachetna.

Corten został wybrany w tym projekcie z uwagi na to, iż jego kolor po spatynowaniu świetnie koresponduje ze starą cegłą budynku szkoły. Ażurowość blachy pozwala na doświetlenie sal sportowych, a jednocześnie stanowi przesłonę dla nadmiernego nasłonecznienia i bezpośredniego wglądu przechodniów. Tworzy pewnego rodzaju "mgiełkę", której gęstość zmienia się w zależności od perspektywy patrzenia.

Szkolna hala sportowa we Wrocławiu, proj major architekci

Estetyka wnętrz jest oszczędna, wręcz industrialna. - Uznaliśmy, iż rozbudowa nie powinna w żaden sposób konkurować z istniejącym budynkiem, a jedynie go uzupełniać o brakujące, poprawnie działające funkcje sportowe - powiedzieli Bryle projektanci z major architekci.

Jedynym mocnym akcentem kolorystycznym jest korytarz spinający sale sportowe z zapleczami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Wychowanie (fizyczne) w dobrej przestrzeni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej