Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Prudential, historia jednego budynku

fredka

Do momentu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki, Prudential był najwyższym budynkiem w Polsce. Poznaj historię wieżowca, który stał się symbol nowoczesnej Warszawy międzywojnia.

Prudential w Warszawie znany również jako Hotel Warszawa - Prudential. Tu w 1936 roku został zbudowany pierwszy nadajnik TV. / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Budowa Prudentialu, najwyższego wieżowca w kraju (rok 1931-34)

Powstał w latach 1931-1933 jako siedziba angielskiego "Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential" (Przezorność). Ponad 60-metrowy wieżowiec zaprojektowany przez Marcina Weinfelda (konstrukcję zaprojektował Stefan Bryła) stał się symbolem nowoczesnej Warszawy. Budynek powstał wśród nowej zabudowy przy ówczesnym placu Napoleona (dziś na rogu Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy).

Do jego budowy użyto 2 miliony cegieł pustakowych, 2 tysiące ton cementu, 1500 ton stali.

Prudential w Warszawie znany również jako Hotel Warszawa - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prudential w 1934 r.

Ukończony w 1934 roku budynek liczył sobie 66 metrów i 17 kondygnacji, tym samym zdetronizował katowicki drapacz chmur. Prudential górował nad Polską aż do 1955 roku, kiedy w Warszawie wybudowano Pałac Kultury i Nauki. Jego majestatyczna, smukła wieża była widoczna w promieniu 20 kilometrów, zaś taras górny umożliwiał studia z lotu ptaka nad planem zabudowy Warszawy.

Bryła budynku prezentowała czysty funkcjonalizm, prostopadłościan wzbogacały jedynie proste, zgeometryzowane pilastry oraz uskokowe zwężenie górnych pięter.

Prudential w Warszawie znany również jako Hotel Warszawa - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prudential - nowoczesny biurowiec

Gmach Prudentialu pełnił po części funkcje biurowca Towarzystwa "Przezorność" a po części był domem mieszkalnym z niewielkimi, ale za to luksusowymi apartamentami. Wnętrza były niezwykle reprezentacyjne.

Prudential w Warszawie znany również jako Hotel Warszawa podczas bombardowań w czasie II Wojny Światowej - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prudential znacznie ucierpiał w czasie wojny

W czasie II wojny światowej budynek mocno ucierpiał, głównie z racji swojej dominacji nad dachami stolicy. Spłonął 18 września 1939 roku w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Podczas powstania warszawskiego z jego okien powstańcy ostrzeliwali zajęty przez Niemców gmach Poczty Głównej.

Budynek był mocno ostrzeliwany, wroga kłuła w oczy przede wszystkim polska flaga zamontowana na jego maszcie. Jednego dnia wieżowiec został trafiony z moździerza Ziu. Pomimo to, dzięki mocnej i stabilnej konstrukcji, przetrwał. Jego wyszczerbiona sylwetka wykorzystywana była później w antywojennych plakatach.

Hotel Warszawa - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Hotel Warszawa - wieżowiec w socrealistycznym kostiumie

Po wojnie biurowiec odbudowano wg projektu tego samego architekta, nadając mu jednocześnie socrealistyczną szatę. W 1954 roku w budynku otwarto Hotel Warszawa, który działał aż do 2002 roku.

Wnętrza Hotelu Warszawa - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Hotel Warszawa, Prudential - Agencja Gazeta

Kontrowersje wokół rewitalizacji Hotelu Warszawa

Obecnie trwa rewitalizacja obiektu. Jednak sposób jej przeprowadzenia budzi kontrowersje wśród varsavianistów. W ubiegłym roku inwestor skuł socrealistyczne detale z elewacji. Budynek ma mieć przywróconą pierwotną, przedwojenną formę.

Hotel Warszawa, Prudential po remoncie - Agencja Gazeta

Odnowiony Hotel Warszawa - wizualizacja

Odremontowany hotel (projekt pochodzi z biura architektonicznego Bulanda, Mucha Architekci) ma stać się jednym z najbardziej ekskluzywnych w Warszawie. Jednak czy zostanie jeszcze w nim choć nutka tej bogatej historii? Planowo hotel ma być gotowy na Euro 2012, ostatnio jednak budowa zamarła, miejmy nadzieję, że nie grozi nam kolejny szkieletor?

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Prudential, historia jednego budynku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej