Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowy symbol Dubaju. Calatrava zaprojektował wieżę, która przewyższy Burj Khalifa!

red
Projekt wieży widokowej w Dubaju - Emaar Properties / Santiago Calatrava

W Dubaju ma powstać nowy symbol - wieża widokowa, która przewyższy najwyższy istniejący budynek świata. Za projekt nowej struktury odpowiada architekt Santiago Calatrava. Nazwisko strachitekta, przepych Dubaju i gigantyczna wysokość z pewnością sprawią, że projekt będzie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na całym świecie.

Wyłoniony w konkursie projekt zakłada budowę olbrzymiej wieży widokowej, która ma przewyższyć najwyższy istniejący budynek świata: stojący prawie po sąsiedzku Burj Khalifa. Dubaj przyzwyczaił nas już do rozmachu i wiele razy udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Sztuczne wyspy czy najwyższy budynek świata to najbardziej znane, ale nie jedyne inwestycje, które sprawiły, że Dubaj to dziś jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast na świecie.

Nowa wieża zaplanowana jest jako jedna z atrakcji przygotowanych na wystawę EXPO, która ma odbyć się w Dubaju w 2020 roku. Pomysł na taki symbol nie jest nowy, to swoista analogia do historii Wieży Eiffla, która powstała specjalnie na wystawę światową w 1889 roku. Santiago Calatrava, który zaprojektował nową wieżę w swoich wypowiedziach sam odnosi się do symbolu Paryża:

Nie ulega wątpliwości, że Wieża Eiffla inspiruje od przeszło stu lat. Reprezentuje miasto i cały naród. Jestem niezwykle dumny z faktu, ze jestem częścią zespołu, którego celem jest podobne osiągnięcie.

Wieża ma mieć na swoim szczycie kilka tarasów widokowych - w tym dwa VIP-owskie, które na wysokości prawie kilometra nad poziomem ziemi będą miały formę podniebnych ogrodów pełnych zieleni, z których roztaczać się będą panoramiczne widoki we wszystkie strony świata.

Sama forma wieży jest nowoczesna - jak na projekt Santiago Calatrawy znajdziemy tu wyraz fascynacji geometrią i matematyką - smukłą wieżę w równowadze utrzymywać będą liny tworzące charakterystyczne dla hiszpańskiego architekta dynamiczne kształty. Ale w projekcie znalazły się też nawiązania do tradycyjnej architektury Islamu - strzelista wieża swoją formą przypomina minaret, a koronkowe formy osłon czerpią z tradycyjnych zgeometryzowanych i powtarzalnych elementów znanych m.in z Alhambry i innych zabytków islamskiej historii.

Emaar Properties - inwestor, który kilka lat temu wybudował Burj Khalifa na razie nie zdradza ostatecznej wysokości wieży widokowej informując jedynie, że nieznacznie przekroczy ona wysokość poprzedniej realizacji.Oznacza to, że będzie miała ponad 828 metrów i pobije dotychczasowy rekord, ale wszystko wskazuje na to, że w momencie oddania do użytku rekord będzie dzierżył już inny budynek: liczący 1007 metrów budynek Kingdom Tower, którego budowa trwa już w Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

_____________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ:

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wieżowiec z problemami. Millennium Tower się przechyla
Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]
Supercienkie i superwysokie wieżowce - to one zdefiniują nową panoramę Manhattanu

Skomentuj:

Nowy symbol Dubaju. Calatrava zaprojektował wieżę, która przewyższy Burj Khalifa!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej