Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Stadion w Lille. Jedyny na świecie stadion ze składanym boiskiem

red
Stadion im. Pierre-Mauroy we francuskim Lille - http://archiferret.eu, ELISA/Valode&Pistre Architectes/Atelier Ferrel Architectures, fot. Max Lerouge

Euro 2016 to wielkie wydarzenie dla wszystkich fanów sportu. Ale stadiony, to obiekty, którymi zachwycają się także fani architektury. Nowe obiekty sportowe to często ogromy rozmach, ogromne koszty i najnowocześniejsze na świecie rozwiązania technologiczne czyniące z budynków stadionów multifunkcjonalne obiekty, które można wykorzystywać na wiele rożnych sposobów.

Stadion im. Pierre-Mauroy we francuskim Lille jest wyjątkowy z kilku powodów. Zaprojektowany przez przez Pierra Ferreta, Denisa Valode'a i Jeana Pistre'a i wybudowany przez Eiffage Construction obiekt został oddany do użytku w 2012 roku. Na trybunach stadionu może zasiąść maksymalnie 50 157 widzów.

Od zewnątrz to owalna bryła z jednym ściętym bokiem. Widoczna z oddali monolityczna biała struktura przy bliższym kontakcie zaczyna stawać się przezroczysta - to efekt zewnętrznej ściany, która tak naprawdę składa się z rurek z wbudowaną iluminacją. Ścięcie jednej ze ścian umożliwiło powstanie gigantycznego ekranu na którym mogą być wyświetlane różne obrazy.

Ale tym, co zwraca szczególną uwagę na obiekt są rozwiązania techniczne. Przed wybudowaniem stadionu w Lille, we Francji nie było żadnego stadionu z zamykanym dachem. Ten z Lille waży 7 400 ton (o sto ton więcej niż wieża Eiffla) i może być w pełni otwarty lub zamknięty w jedynie 30 minut.

Unikalnym na skalę światową rozwiązaniem jest ułożenie połowy placu gry na hydraulicznych podnośnikach, które mogą podnieść i przesunąć połowę areny nad drugą połowę boiska, w ciągu trzech godzin. Pod odsłoniętą w ten sposób połową stadionu kryje się arena, na której można rozgrywać mecze tenisa, koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej wraz trybunami mogącymi (w zależności od konfiguracji) pomieścić od 6 900 do 30 000 widzów. Obiekt może dzięki temu służyć jako gigantyczna hala sportowa, bez niszczenia nawierzchni boiska. Na stadionie organizowane są również inne wydarzenia, takie jak koncerty i wystawy.

Przy projektowaniu stadionu pomyślano także o ekologi. Stadion im. Pierre-Mauroy spełnia standard HQE (fr.: Haute QualitĂŠ Environnementale, ang.: High Quality Environmental) odnoszący się do proekologicznego budownictwa we Francji, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju określone po raz pierwszy w 1992 roku na Szczycie Ziemi. Dla przykładu: energię niezbędną do funkcjonowania obiektu dostarczają panele słoneczne i dwa wiatraki.

Budowa stadionu im. Pierre-Mauroy kosztowała 324 miliony euro, z czego 282 miliony euro wyniósł koszt samego stadionu i parkingu, a 42 miliony euro – koszt infrastruktury towarzyszącej (hoteli, restauracji, punktów usługowych).

Na co dzień gospodarzem obiektu jest Lille OSC, największy klub piłkarski w mieście. Od czerwca 2013 roku stadion nosi imię Pierre'a Mauroya, byłego wieloletniego mera Lille, a w latach 1981-1984 premiera Francji.

Kto dziś wieczorem będzie podziwiał mecz, a kto oglądał jego architekturę?

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Najwspanialsze stadiony zeszłego roku wybrane. Jest też stadion z Polski [TOP 10]
Stadion miejski w Lublinie
Prace budowlane na Stadionie Śląskim zbliżają się do końca. Jak wygląda nowy stadion?

Skomentuj:

Stadion w Lille. Jedyny na świecie stadion ze składanym boiskiem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej