Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kannikegarden - bryła z widokiem na 1000-letnie ruiny

red
Siedziba rady parafialnej Kannikegarden w Ribe (Dania), projekt biuro Lundgaard & Tranberg Architects, Kopenhaga. - fot. Anders Sune Berg

W cyklu 5/365 prezentujemy jednego z pięciu finalistów prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe wybranego z listy 365 budynków zgłoszonych do konkursu w edycji 2017. Czas na prezentację Kannikegarden - kandydata z Danii.

Ribe to najlepiej zachowane miasto średniowieczne w Danii. Na głównym miejskim placu, naprzeciwko katedry, znajduje się siedziba rady parafialnej. Wewnątrz budynku zachowały się 1000-letnie ruiny. Głównym wyzywaniem dla architektów ze studia Lundgaard & Tranberg było wpisanie budynku w kontekst architektoniczny, podkreślenie historii miejsca i ekspozycja odkrytych przez archeologów ruin. Pozostałości zabudowań pochodzą z klasztoru datowanego na 1100 rok i jednego z pierwszych chrześcijańskich cmentarzy odkrytych na duńskiej ziemi, założonego w 800 roku naszej ery.

Architekci wyeksponowali strefę archeologicznego znaleziska projektując przeszklenie w przyziemiu. Rytm szklanej fasady zakłócony jest dębowymi deskami. Obrotowe filary pełnią funkcję przyciemniających żaluzji oraz dzielą front budynku na poszczególne kadry – przez tak utworzone ramy można oglądać znajdujące się we wnętrzu ruiny.

Wybrana bryła to nic innego jak prostopadłościan pokryty dwuspadowym dachem. Rzeźbiarskość formy uzyskano dzięki rozciągnięciu ceramicznej struktury również na  2/3 powierzchni fasady. Rozłożystą powłokę wykonano z rdzawych płytek przypominających cegłę. Zastosowany materiał koresponduje z otaczającą zabudową,  nie próbując przy tym naśladować historycznych form, a jedynie prowadząc z nimi formalny dialog. Ceramiczne pokrycie dachu wskazuje na współczesną interwencję w przestrzeń miejskiego placu, nie udając przy tym elementu historycznej zabudowy. Sposób ułożenia płytek tworzy plastyczną strukturę nawiązującą do rytmu ceglanych domów dominujących w krajobrazie Ribe od wieków.

W tym projekcie urzeka niezwykła umiejętność czerpania inspiracji z otoczenia przy jednoczesnym prowadzeniu dialogu ze średniowieczną tkanką miejską. Ribe przypomina palimpsest - poszczególne warstwy zabudowań zachodzą na siebie, tworząc wielowątkową mozaikę. Każda z warstw kryje w sobie opowieść o czasie, w którym powstała.

Obecnie budynek Kannikegarden spełnia funkcję rady parafialnej i miejsca spotkań lokalnej społeczności. Odbywają się w nim koncerty, prelekcje i pokazy filmowe. Główna sala umieszczona jest dokładnie w tym miejscu, gdzie niegdyś mieścił się refektarz – czyli pomieszczenia jadalne w pochodzącym z 1000 roku klasztorze.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Znamy 5 budynków nominowanych do architektonicznych Oskarów
Muzeum Katyńskie - jedyny polski obiekt na krótkiej liście nagrody Mies van der Rohe 2017 [ZDJĘCIA]
Nominacje do nagrody Miesa van der Rohe 2017. Najpiękniejsze polskie budynki wzniesione w ciągu ostatnich dwóch…

Skomentuj:

Kannikegarden - bryła z widokiem na 1000-letnie ruiny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej