Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katuaq: Centrum Kulturalne Grenlandii ma już 20 lat

red

Dobre projekty są ponadczasowe, tak też jest w przypadku Centrum Kulturalnego Katuaq w Nuuk - stolicy Grenlandii. Projekt opracowali duńscy architekci z pracowni Schmidt Hammer Lassen.

Centrum Kulturalne na Grenlandii Katuaq - projekt Schmidt Hammer Lassen
Centrum Kulturalne na Grenlandii Katuaq - projekt Schmidt Hammer Lassen
mat. pracowni Schmidt Hammer Lassen

Otwarty w 1997 roku Katuaq był pierwszym centrum kulturalnym w stolicy Grenlandii. To obiekt łączący różne funkcje. Odbywają się  projekcje filmów, koncerty, spektakle teatralne, wystawy, konferencje i spotkania.

Efekt międzynarodowego konkursu

Międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie pierwszego centrum kultury na Grenlandii, który został ogłoszony w 1992 roku, wygrali architekci z pracowni Schmidt Hammer Lassen. Przygotowana przez nich koncepcja została wybrana spośród 226 nadesłanych prac.

Architektura kontekstu inspirowana naturą 

Bryła budynku odzwierciedla wszystko to, co charakterystyczne dla Grenlandii. Nieregularna, opływowa fasada obłożona drewnem przypominająca kształty nasypów śnieżnych, przywodzi na myśl wody Oceanu Atlantyckiego. Przedostające się przez prześwity w fasadzie snopy światła nawiązują do tańczącej po niebie zorzy polarnej, a monolityczna sylwetka budynku wykonana z betonu nawiązuje do góry lodowej. Białe, jasne wnętrze z przestronnym, wysokim foyer, to efekt inspiracji meandrującymi fiordami i zaśnieżonymi przełęczami górskimi.

Wygrana w konkursie na projekt Centrum Kultury na Grenlandii to pierwszy międzynarodowy sukces, a zarazem przełomowy moment dla naszej pracowni. Dzięki niej mogliśmy spełnić swoje architektoniczne ambicje i stworzyć obiekt kultury, który nawiązuje do charakteru miejsca i staje się ważnym miejscem integrującym mieszkańców - mówi założyciel biura Schmidt Hammer Lassen, architekt Morten Schmidt.Dużym wyzwaniem było zaprojektowanie wytrzymałego budynku. Architektury, która sprawdzi się w surowym, arktycznym klimacie Grenlandii. Nauczyliśmy się podczas tej realizacji wiele na temat materiałów i ich właściwości - dodaje Morten Schmidt.

Dobre projekty nigdy się nie starzeją, a najlepszą recenzją dla architektury jest czas. Dziś, po upływie dwudziestu lat od otwarcia Centrum Kulturalnego, jego spójna koncepcja architektoniczna nadal się broni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Katuaq: Centrum Kulturalne Grenlandii ma już 20 lat