Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Oslo: Restauracja Ekebergrestauranten - ocalona perła funkcjonalizmu z 1929 roku

Redakcja Pressland/mapind/WG
Ekebergrestauranten jest najstarszym zachowanym budynkiem norweskiego funkcjonalizmu - Fot.commons.wikimedia.org /Bj?rn Erik Pedersen

Nad fiordem Oslofjord górują zielone wzgórza Ekeberg. Rozciąga się z nich fantastyczny widok, utrwalony zresztą na obrazie Edvarda Muncha "Krzyk". Panoramę też można podziwiać z okien Ekebergrestauranten, restauracji z 1929 roku, jednego z najciekawszych przykładów norweskiego funkcjonalizmu.

Biały Ekebergrestauranten przy Drodze Królewskiej 15 nie jest pierwszą restauracją wzniesioną w tym miejscu. W 1916 rok stanął tu drewniany  budynek zaprojektowany przez Tiedemannsa Tobakksfabrikka, a prezentowany na Wystawie Jubileuszowej w 1914 roku. Przeniesiony na wzgórze przetrwał do lat 20. XX wieku. W 1927 roku w jego miejscu rozpoczęto wznoszenie nowego domu. Ekebergrestauranten projektował Lars Backer, architekt uznany za pioniera norweskiego modernizmu.

 

Ekebergrestaurant w Oslo na starej pocztówce - Fot. Wikimedia Creative Commons (CC0 - domena publiczna)

Budowa Ekebergrestauranten trwała dwa lata, do 1929 roku. Powstał dwukondygnacyjny betonowy budynek z płaskimi dachem i dużymi oknami wypełniającymi trzy ściany pierwszego i drugiego piętra. Łukowate wejście znajdowało się w narożniku z wieżą. Fasada początkowo była częściowo pokryta farbami w odcieniach żółto-brązowych. Dzięki temu, zdaniem architekta, nowoczesny budynek nie wyglądał jak „rana na wzgórzu”.

 

Ekebergrestauranten w Oslo - Fot. Chell Hill [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

W latach 80. XX wieku restauracja została zamknięta. W 1987 roku groziła jej rozbiórka.Po interwencjach wstrzymano prace. Nowy właściciel dostrzegł wartość projektu i postanowił przywrócić dawny wygląd popadającemu w ruinę obiektowi. Wnętrze nowego Ekebergrestauranten zaprojektował Thomas Ness. Od 2005 roku przy Drodze Królewskiej 15 znów jest restauracja. Ale wcale nie trzeba zamawiać posiłków, aby podziwiać architekturę budynku i widok na fiord się z tarasu. Na teren może  wejść każdy.

Restauracja Ekebergrestauranten jest czynna codziennie w godz. 11-24.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
Oslo: Barcode - norweski architektoniczny kod kreskowy [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]
Oslo - Muzeum Astrup Fearnley projektu Renzo Piano [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Oslo: Restauracja Ekebergrestauranten - ocalona perła funkcjonalizmu z 1929 roku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej