Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Iconic Awards: Biuro Opera Software nagrodzone po raz kolejny

red
Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina - materiały prasowe

Paweł Garus oraz Jerzy Woźniak z pracowni mode:lina zostali uhonorowani prestiżową nagrodą ICONIC Awards 2017 za projekt wrocławskiego biura Opera Software.

To trzecia międzynarodowa nagroda dla tej realizacji. Wcześniej architekci z pracowni mode:lina zostali uhonorowani nagrodami: Finest Interior Award 2016 i Best Office Awards.

Chcemy mieć najlepsze biuro na świecie

A wszystko zaczęło się od jednego maila: "Chcemy mieć najpiękniejsze biuro na świecie" - taką wiadomość otrzymali od inwestora architekci pracowni mode:lina. Paweł Garus i Jerzy Woźniak podjęli rzucone wyzwanie i stworzyli biuro inspirowane architekturą Wrocławia. Okazało się, że autentyczność lokalnego kontekstu i umiejętność przetworzenia inspiracji poskutkowała aranżacją, która kradnie serca kolejnego międzynarodowego jury.

Projektanci z pracowni mode:lina™ stanęli przed zadaniem zaprojektowania wnętrz dla oddziału norweskiej firmy Opera Software, twórcy popularnej przeglądarki. Siedziba mieści się w dwóch prestiżowych kamienicach w centrum Wrocławia – jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku – których właścicielem jest Zbigniew Grycan.

Nieformalny klimat

O przyznaniu kolejnej, prestiżowej nagrody dla wrocławskiej realizacji zdecydował przede wszystkim mniej formalny charakter przestrzeni biurowej. Przewodnim motywem aranżacji stał się wizerunek Wrocławia jako "miasta stu mostów". We wnętrzach dominują kratownice, łukowe konstrukcje oraz kolory nawiązujące do najbardziej znanych wrocławskich przepraw.

Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina - materiały prasowe, http://bit.ly/2rLh5Dp / CC BY 3.0 PL

Tropem wrocławskiej architektury

Nieregularne plamy utworzone z drobnych płytek na posadzce przypominają wyspy na Odrze. Łukowe zadaszenie nad aneksem kuchennym to odwołanie do konstrukcji zabytkowej hali targowej. Skojarzenie to potęguje umieszczenie drewnianych skrzynek i zastosowanie w kuchni kolorowej mozaiki.

Poszukując kolejnych odwołań do architektury Wrocławia, natkniemy się na konstrukcję nad stołem konferencyjnym, która przypomina sklepienie dworca głównego w tym mieście. Nietypowa jest również ekspozycja loga firmy Opera Software. Okrągły pierścień pełni funkcję lampy sufitowej i wisi dokładnie w tym miejscu, gdzie żyrandole w dawnych kawiarniach.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nathalie de Vries: "Bałtyk" nie mógłby stanąć w innym miejscu na świecie [WYWIAD]
Brama Miasta - rdzawy biurowiec obok dworca Łódź Fabryczna
Między budynkiem a ulicą - przestrzeń na styku

Skomentuj:

Iconic Awards: Biuro Opera Software nagrodzone po raz kolejny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej