Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższy budynek w Europie - Łachta Centr w Petersburgu. Wieżowiec jest rekordzistą na Starym Kontynencie

WG

Ukończony w 2018 roku wieżowiec Łachta Centr w Petersburgu ma 462 m - to najwyższy budynek w Europie. Większość z 87 pięter zajmą biura Gazpromu. Na wysokości 357 metrów znajduje się taras widokowy oraz restauracja.

Łachta Centr w Petersburgu - najwyższy budynek w Europie.
Łachta Centr w Petersburgu - najwyższy budynek w Europie.
Fot. Ayratayrat - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72217237

Najwyższy budynek Europy - Łachta Centr w Petersburgu

Łachta Centr (Lakhta Center) w Petersburgu to najwyższy budynek w Rosji i w Europie. Jest on również drugą pod względem wysokości budowlą w Europie (po wieży telewizyjnej Ostankino w Moskwie). Smukły, mierzący 462 metry wieżowiec zaprojektowali architekci z rosyjskiej pracowni Gorproekt CJSC oraz brytyjskiej pracowni RMJM. Fasadę wykonano z 16 500 pojedynczych tafli szkła wyposażonych w automatyczne okiennice i zawory redukujące ubytek ciepła. Prace konstrukcyjne zakończyły się w czerwcu 2018 roku.

Kompleks Łachta Centr zajmuje aż 17 hektarów. Wieżowiec stanął w dzielnicy Łachta (oddalonej od centrum Petersburga o ok 9 km), tuż nad Zatoką Fińską.  Poza 87-piętrowym biurowcem ma terenie kompleksu znalazły się m.in. obiekty sportowe (w tym yacht club), hotel, centrum handlowe, park, centrum nauki z planetarium i wodny amfiteatr. Od samego początku budynek Łachta Centr projektowany był na główną siedzibę koncernu Gazprom - największego światowego wydobywcy gazu ziemnego. Biura rosyjskiej firmy zajmą aż 3/4 powierzchni wieżowca.

Początkowo najwyższy budynek w Rosji funkcjonował pod nazwą Gazprom Siti. Pierwotnie planowano jego budowę w dzielnicy Ochta - w pobliżu wpisanej na listę UNESCO zabytkowej zabudowy Petersburga (stąd druga nazwa - Ochta Centr). Ostatecznie wysokościowiec powstał w dzielnicy Łachta.

Prace konstrukcyjne zakończyły się w czerwcu 2018 roku. W grudniu 2018 roku wieżowiec Łachta Centr otrzymał certyfikat LEED Platinum. Wciąż trwają prace na wykończeniem wnętrz budynku i zagospodarowaniem terenu. Najwyższy budynek w Europie ma zostać oddany do użytku do końca 2020 roku.

Łachta Centr - taras widokowy

Taras widokowy znajduje się na 80. piętrze Łachta Centr, na wysokości 357 metrów. To najwyższej położony taras widokowy w Europie.  Roztacza się z niego spektakularny widok na Petersbug i Zatokę Fińską. Zostanie udostępniony zwiedzający wraz z otwarciem inwestycji.

Łachta Centr w Petersburgu - liczby i ciekawostki:

  • Budowa Łachta Centr rozpoczęła się w 2012 roku
  • Kosz inwestycji wyniósł ponad 2miliardy dolarów
  • W budynku są 134 windy
  • Budynek znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa pod hasłem "największy wylew betonu na świecie". Wylewając fundamenty budynku. w ciągu 49 godzin zużyto 19 624 metrów sześciennych betonu
  • Dojazd do Łachta Centr jest prosty! Wystarczy wsiąść w zieloną linię metra i wysiąść na stacji Begovaya
  • Łachta Centr zajmuje 15 miejsce na liście najwyższych budynków na świecie (1 miejsce należy do Burj Khalifa w Dubaju)

Zobacz także:

Najwyższe wieżowce w Polsce. Gdzie się znajdują?>>

Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?

    Więcej o:

Skomentuj:

Najwyższy budynek w Europie - Łachta Centr w Petersburgu. Wieżowiec jest rekordzistą na Starym Kontynencie