Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowoczesny dom z betonu, szkła, stali i aluminium. Stanął wśród starych dębów

Redakcja Pressland/WG
Nowoczesny dom w Orindzie (Kalifornia). Achitekt: Faulkner Architects. - Fot. Joe Fletcher

Projektując ten niezwykły dom w Kalifornii, architekci z pracowni Faukner Architects postawili na koncepcję zrównoważonego rozwoju. Właścicielom zależało, aby pomieszczenia się przenikały a natura "zaglądała" do wnętrz.

Miner Road to kręta droga na obrzeżach kalifornijskiego miasta Orinda. To także nazwa stojącego wśród rzędów dębów, u podnóża góry w Valley Oak nowoczesnego domu. Właściciele są naukowcami, zajmującymi się ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Zależało im na stworzeniu domu pasywnego, który wtopi się w otaczającą naturę i będzie w pełni czerpał z jej dobrodziejstw. Projekt wymarzonego domu powierzyli pracowni Faulkner Architects z siedzibą w Truckee w Kalifornii.

Pierwszym pomysłem, była przebudowa starego domu z 1954 roku. Niestety okazało się to niemożliwe. Zdecydowano się na budowę nowego domu, ze starej konstrukcji zachowując jedynie kominek, który został obudowany betonem, w taki sposób, że pion kominowy stał się elementem nośnym.

Nowoczesny dom w Orindzie (Kalifornia). Achitekt: Faulkner Architects. - Fot. Joe Fletcher

Właściciele chcieli mieć dom z otwartymi przestrzeniami, w których poszczególne pomieszczenia o różnych funkcjach będą się przenikały, tworząc spójną całość. Architekci, tworząc projekt, dążyli do maksymalnej prostoty, żeby dom nie przyćmił swoim wyglądem naturalnego otoczenia. Na fasadzie zastosowano corten- odporną na warunki atmosferyczne stal. Ten stale zmieniający się materiał sprawił, że dom "dopasowuje się" do kolorów ziemi i jesiennych liści. W domu jest pełno przeszkleń, dzięki czemu natura zdaje się przenikać do wnętrza. Zwraca uwagę wysoka na aż na dwie kondygnacje przeszklona ściany w pomieszczeniu na parterze. Rozpościera się stąd widok na wiekowe dęby.

W całym projekcie postawiono na koncepcję zrównoważonego rozwoju, zastosowano materiały budowlane, które nie wymagają konserwacji – corten, drewno, beton. Chodziło o uzyskanie zerowego rocznego kosztu eksploatacji. Przeszklenia o wysokich parametrach izolacyjności termicznej znacznie zmniejszają koszt chłodzenia i ogrzewania budynku. System fotowoltaiczny o mocy 8,1 kW produkuje więcej energii niż zużywa dom w ciągu roku. Deszczówka jest zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana w toalecie i w pralni. Oprócz tego zastosowano również pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, co pozwoliło znacznie ograniczyć zużycie energii.

Dom w Orindzie (Kalifornia). Architekt: Faulkner Architects - Fot. Joe Fletcher

----
Informacje o projekcie:

Lokalizacja: Orinda, Kalifornia, USA
Architekt: Faulkner Architects
Producent: Fenestration Concepts
Fotograf: Joe Fletcher
----
Zastosowane systemy Reynaers Aluminum:

Okna: CS 68
Systemy przesuwne: CP 130
Ściany osłonowe: CW 50











Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
La Casa del Desierto, czyli szklany dom na pustyni. Zagrał w piątym sezonie serialu Black Mirror

Skomentuj:

Nowoczesny dom z betonu, szkła, stali i aluminium. Stanął wśród starych dębów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej