Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mocny kontrast. Czarny dom między brzozami

red

Czerń - chyba trudniej o bardziej klasyczną i elegancką barwę. Mimo to stosunkowo rzadko decydujemy się nadać ten kolor elewacjom naszych domów. Pojawia się jednak coraz więcej projektów i realizacji odważnie sięgających po czerń.

Czarny dom Między Brzozami w Wojnówku
Czarny dom Między Brzozami w Wojnówku
Też Architekci

Czarne elewacje domu w Wojnówku w województwie wielkopolskim to śmiały zabieg estetyczny ale także starannie przemyślana decyzja projektowa. Czarne ściany zmniejszają optycznie budynek, który zdaje się chować w otaczającej naturze i stanowią znakomite tło dla białych pni i żywej zieleni lasku brzozowego.

Projektanci z pracowni Też Architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania budynku mieszkalnego na zadrzewionej działce. Istniejące drzewa przyczyniły się do powstania nieregularnego rzutu, który wypełnia wolną przestrzeń wkomponowując się pomiędzy białe brzozowe pnie.

Także wysokość domu został zaplanowana ze spadkiem jako zróżnicowana. Od części wschodniej budynek mierzy 6,5 metra, podczas gdy na przeciwległym końcu mierzy tylko 4,8 metra. Podwyższenie bryły po wschodniej części działki również wynika z usytuowania budynku. Dzięki temu cień rzucany przez bryłę budynku nie pada na zaplanowaną część rekreacyjną działki. Różnica wysokości pozwoliła także na podwyższenie części dziennej, dzięki czemu jest ona bardziej przestronna i ma bardziej reprezentacyjny charakter. Podwyższony dach pozwolił także wygospodarować niewielkie poddasze, na którym znalazła się także zadaszona loggia z której roztacza się widok na otaczającą przyrodę..

 

Nieregularny rzut domu skrywa w sobie od wschodu strefę wejściową, toaletę, pomieszczenie gospodarcze oraz strefę dzienna - salon i jadalnię. Niższa część zachodnia została przeznaczona na kuchnię otwartą na jadalnię oraz część prywatną - sypialnię, łazienkę oraz gabinet.

Cała bryła budynku - elewacje, dach oraz taras przed domem zostały zaplanowane jako wykonane z czarnego termodrewna. Jednolita kolorystyka zapewnia spójność, a  zastosowanie drewna poddanego specjalnym procesom termicznym zwiększającym jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne przyczyni się do długiej żywotności elewacji bez konieczności remontów.

Co myślicie o czarnym kolorze dla domu jednorodzinnego. Kolor jak każdy inny, ciekawa nowość czy nietrafiony pomysł? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach pod artykułem.

Skomentuj:

Mocny kontrast. Czarny dom między brzozami