Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!

Piotr Czaja
Investcorp Building, Oxford University's Middle East Centre w St Antony's College, Oxford, Wielka brytania, proj. Zaha Hadid Architects, nominacja w kategorii budynki zrealizowane, szkolnictwo wyższe i nauka. Zaproponowana przez Zahę Hadid bryła to odważna i dynamiczna forma o charakterystycznych dla projektantki miękkich liniach i śmiałych rozwiązaniach. Elewacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem paneli nierdzewnej stali odbijającej światło i silnie kontrastujących nową formę z zastanymi i objętymi ochroną historycznymi zabudowaniami kompleksu uniwersyteckiego. - Architecture Festival

Poznaliśmy listę budynków nominowanych do nagrody World Architecture Festival. Wśród realizacji takich pracowni jak Zaha Hadid Architects, czy Foster + Partners znalazły się także nominacje dla polskich budynków i polskich architektów. Czy mamy szanse na zwycięstwo?

World Architecture Festival Awards to jeden z największych konkursów, w których o prestiżowy tytuł zmagają się budynki i projekty z całego świata. Właśnie poznaliśmy listę obiektów, które zakwalifikowały się do finału konkursu. Na liście znajdują się zarówno projekty z największych światowych metropolii, jak również z odległych nieznanych szerzej zakątków świata. W sumie wyróżniono 343 projekty z 58 krajów, zaprojektowane przez pracownie z 42 państw. Najsilniej będą reprezentowani architekci z Wielkiej Brytanii - to właśnie tam, znajduje się wiele biur starchitektów projektujących dziś dla całego świata. Na liście znalazły się też polskie pracownie i budynki zrealizowane w naszym kraju. W sumie na finałowej liście znalazło się aż 9 projektów związanych z naszym krajem.

Wśód wyróżnionych w konkursie pracowni znajdziemy m.in. pracownie Foster + Partners, Zaha Hadid Architects, Rogers Stirk Harbour (Wielka Brytania); Robert A.M. Stern, Studio Gang and KPF (USA); Ingenhoven Architects (Niemcy); Coop Himmelb(l)au (Austria); Nikken Sekkei (Japonia); Turenscape (Chiny), ale także wiele mniejszych, lokalnych biur architektonicznych, które dopiero zaczynają walczyć o uznanie i poznanie na całym świecie.

Organizatorzy przewidzieli nagrody zarówno dla budynków już zrealizowanych, jak również dla najciekawszych projektów, które dopiero mają powstać. W sumie nagrody zostaną przyznane w 32 kategoriach. Czy któraś z nich trafi do Polski? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Berlinie w ramach konferencji poświęconej architekturze w dniach od 16 do 18 listopada, a już teraz zapraszamy do zapoznania się z wyborem najciekawszych budynków i realizacji, które ubiegają się o nagrodę World Architecture Festival.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Wyboru zwycięzców dokona jury złożone z 52 osób, w tym autor budynku The Interlac nagrodzonego tytułem Budynku Roku 2015 w konkursie WAF - Ole Scheeren, Louis Hutton, Christoph Ingenhoven i David Chipperfield.

ZOBACZ TEŻ Relację z wręczenia statuetek BRYŁA ROKU 2015 dla najlepszych polskich budynków:

Udostępnij

Przeczytaj także

Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii…
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Warszawski wieżowiec Intraco zostanie wyburzony. Co powstanie na jego miejscu?

Polecane

Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
BRYŁA ROKU 2015 - Poznaj zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na najlepszy polski budynek!

Skomentuj:

Nominacje do World Architecture Festival Awards 2016. Są też polskie realizacje!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej