Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie

red

W Krakowie przy ulicy Wodociągowej powstaje prywatna wieża widokowa. Ceglana, czterokondygnacyjna budowla ma służyć do podziwiania panoramy Tatr i okolicznych zabytków. Plany psuje jednak krakowski smog.

19.12.2016 Krakow . Budynek powstajacy przy ul Wodociagowej 43 . Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: wodociagowa wieza
Wieża widokowa przy ul. Wodociągowej
MATEUSZ SKWARCZEK

Na terenie posesji Macieja Ornatowskiego, tuż obok willi oraz prywatnej klinki medycyny i ginekologii estetycznej pnie się w górę ceglana baszta o obwodzie około sześciu metrów. Jak mówi właściciel w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej:

Zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu obiekt może wzbudzić zainteresowanie. Budowę wieży przed laty doradził mi architekt. We Włoszech ze względów historycznych tego typu budynki nie są niczym niezwykłym. W Polsce też można takie spotkać, ale nie przyjęły się.

Prywatna wieża widokowa ma być nakryta sześciospadowym dachem wykończonym ceramicznymi dachówkami. Do budynku zostanie doprowadzone ogrzewanie i kanalizacja, tak by mógł służyć również w zimie. Baszta w założeniu ma pełnić funkcję prywatnego azylu - miejsca do kontemplacji i obserwacji. Choć jak do tej pory widok z wieży nie zachwyca, w kontemplacji krajobrazu przeszkadza krakowski smog.Właściciel jako inspirację wskazuje znaną basztę wybudowaną w latach 20. XX wieku przez Adolfa Szyszko-Bohusza w Przegorzałach. Wówczas architekt urządził w budynku własny dom. To jednak zbyt daleko idące porównanie. 

Pojawiły się wątpliwości w związku z legalnością prowadzonej budowy, ponieważ prywatna wieża widokowa powstaje w miejscu objętym planem zagospodarowania przestrzennego "Wzgórze Św. Bronisławy II", który zabrania wznoszenia nowych obiektów na tym obszarze. Jak ustalili dziennikarze Gazety Wyborczej pozwolenie na budowę zostało wydane w lutym 2007 roku, czyli cztery lata przed uchwaleniem planu, co oznacza, że jeśli przez ten cały czas prowadzono dziennik budowy - to nie ma prawnych przeciwwskazań, by wieżę dokończyć. W tym momencie trwa procedura wyjaśniająca, czy obiekt powstaje legalnie i czy pozwolenie na budowę przez ten czas nie straciło swojej ważności.  

ZOBACZ ZDJĘCIA >>> 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie