Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie
W Krakowie przy ulicy Wodociągowej powstaje prywatna wieża widokowa. Ceglana, czterokondygnacyjna budowla ma służyć do podziwiania panoramy Tatr i okolicznych zabytków. Plany psuje jednak krakowski smog.


Na terenie posesji Macieja Ornatowskiego, tuż obok willi oraz prywatnej klinki medycyny i ginekologii estetycznej pnie się w górę ceglana baszta o obwodzie około sześciu metrów. Jak mówi właściciel w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej:
Zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu obiekt może wzbudzić zainteresowanie. Budowę wieży przed laty doradził mi architekt. We Włoszech ze względów historycznych tego typu budynki nie są niczym niezwykłym. W Polsce też można takie spotkać, ale nie przyjęły się.
Prywatna wieża widokowa ma być nakryta sześciospadowym dachem wykończonym ceramicznymi dachówkami. Do budynku zostanie doprowadzone ogrzewanie i kanalizacja, tak by mógł służyć również w zimie. Baszta w założeniu ma pełnić funkcję prywatnego azylu - miejsca do kontemplacji i obserwacji. Choć jak do tej pory widok z wieży nie zachwyca, w kontemplacji krajobrazu przeszkadza krakowski smog.Właściciel jako inspirację wskazuje znaną basztę wybudowaną w latach 20. XX wieku przez Adolfa Szyszko-Bohusza w Przegorzałach. Wówczas architekt urządził w budynku własny dom. To jednak zbyt daleko idące porównanie.
Pojawiły się wątpliwości w związku z legalnością prowadzonej budowy, ponieważ prywatna wieża widokowa powstaje w miejscu objętym planem zagospodarowania przestrzennego "Wzgórze Św. Bronisławy II", który zabrania wznoszenia nowych obiektów na tym obszarze. Jak ustalili dziennikarze Gazety Wyborczej pozwolenie na budowę zostało wydane w lutym 2007 roku, czyli cztery lata przed uchwaleniem planu, co oznacza, że jeśli przez ten cały czas prowadzono dziennik budowy - to nie ma prawnych przeciwwskazań, by wieżę dokończyć. W tym momencie trwa procedura wyjaśniająca, czy obiekt powstaje legalnie i czy pozwolenie na budowę przez ten czas nie straciło swojej ważności.
- Więcej o:
Polisz Arkitekczer: największe kity polskiej architektury [cz. XI]
[MAKABRYŁA] Ścianą w okna, czyli galeria handlowa w Kwidzynie
Polska Darem Nilu? Antyczne inspiracje według Polisz ArKITekczer
Elektrownia wiatrowa Józefa Antosa, czyli "gigantyczny wentylator" na środku pola. Budował ją 25 lat
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?