Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rzeź drzew w całej Polsce. Bezprecedensowa wycinka trwa!

red
Wycinka przy ulicy Stalowej w Warszawie - akcja Greenpeace - 'Jan Szyszko, tu byłem' - fot. Konrad Konstantynowicz/ Greenpeace, CC BY-SA 2.0

Nie pomogli miejscy aktywiści, nie pomogli protestujący mieszkańcy, urzędnicy, ani nawet policja. Zniknął skwer przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście, zniknęły wiekowe drzewa przy ulicy Stalowej na Pradze, znikają drzewa w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy... W całej Polsce trwa wycinka. Wszystko dzieje się zgodnie z prawem - zezwalają na to nowe przepisy, uchwalone pośpiesznie pod koniec ubiegłego roku.

Wycinka postępuje

Polska w trocinach, Drzewa kładą się pod toporem "Szyszki", Trwa wycinka - informują kolejne nagłówki prasowe. Mieszkańcy całej Polski donoszą o nowych przypadkach wycinania drzew w ich okolicy. Oto kilka przykładów z długiej listy: w Krakowie wycięto drzewa w rejonie ulicy Kobierzyńskiej chwilę po tym, jak urząd dzielnicy zapowiedział nowe nasadzenia i "zieloną rewolucję" na Ruczaju; wycinka odbyła się również przy Parku Lotników; w Poznaniu pod topór poszły drzewa przy zbiegu ulic Inflanckiej i Baraniaka na wysokości Kopca Wolności nad jeziorem Malta; w Warszawie, mimo blokady aktywistów miejskich i interwencji urzędników, wycięto wiekowe drzewa na skwerze przy ulicy Stalowej, a w sobotę ogołocono z zieleni cały skwer przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. Ten topór trudno zatrzymać, ponieważ wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa. Jak mantra powtarzane są słowa świadczące o bezsilności wobec pośpiesznie uchwalonego prawa, nazywanego w skrócie (od nazwiska ministra środowiska) - "Lex Szyszko": "Nie możemy nic zrobić, bo działka należy do osób prywatnych, a wycinka nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej". 

Rosną kilkadziesiąt lat, znikają chwilę

Nowe prawo pozwala na wycinkę drzew osobom prywatnym na swoich działkach bez pozwolenia, pod warunkiem, że nie jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ten zapis bardzo łatwo obejść. Prywatni właściciele po oczyszczeniu z zieleni terenu mogą go odsprzedać przedsiębiorcom. Nieoficjalnie mówi się o istniejących planach zabudowy ogołacanych z zieleni działek oraz o powiązaniach prywatnych właścicieli z deweloperami. Dzisiaj rano w TVN 24 Adrian Zandbergz partii Razem komentował:

Na kilometr pachnie lobbingiem, jeśli nie wprost korupcją.

Minister Środowiska Jan Szyszko broni swojej ustawy powołując się na "święte prawo własności":

Kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobić.

Nowa ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Została uchwalona w ekspresowym trybie 21 dni, a posłowie głosowali nad jej przyjęciem 16 grudnia 2016 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sali kolumnowej. Ekspresowe tempo uchwalenia ustawy nie dało możliwości przeprowadzenia analizy zagrożeń, jakie niosą jej zapisy.Tymczasem drzewa rosnące kilkadziesiąt, a czasem kilkaset lat, znikają pod piłą mechaniczną w mgnieniu oka. I chociaż słowa krytyki popłynęły już nawet z ust prezesa Kaczyńskiego, wyrządzone dotychczas szkody trudno będzie naprawić. Obecnie toczą się dyskusje nad nowelizacją katastrofalnej w skutkach ustawy.

Makabryła 2014, czyli niechlubny przypadek wycinki parku w Rybniku

Dzisiaj rozpoczęliśmy zbieranie nominacji w plebiscycie na najgorszą realizację architektoniczną oddaną do użytku w 2016 roku. Przygotowaliśmy przegląd budynków, które zyskały niechlubny tytuł Makabryły w ubiegłych edycjach.Trudno nie wspomnieć przy tej okazji Makabryły 2014 roku, czyli wycinki parku w Rybniku pod budowę supermarketu. Niestety, na naszych oczach właśnie znikają tereny zielone, parki, skwery, nasadzenia w całej Polsce. Tym samym walcząca ze smogiem Polska pozbywa się kolejnych drzew.

ZOBACZ ZDJĘCIA WYCIĘTYCH DRZEW >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach

Skomentuj:

Rzeź drzew w całej Polsce. Bezprecedensowa wycinka trwa!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej