Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

red
Rozbiórka Rotundy - FRANCISZEK MAZUR

Michał Krasucki - warszawski konserwator zabytków - wydał decyzję o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy PKO. Jednocześnie zaprosił architektów, którzy opracowali projekt odbudowy Rotundy na konsultacje, by przedyskutować koncepcję architektoniczną w celu zachowania oryginalnej konstrukcji szkieletowej pawilonu.

Po rozpoczęciu demontażu słynnego okrąglaka oczom warszawiaków ukazała się oryginalna konstrukcja szkieletowa modernistycznego pawilonu. Okazało się, że Rotunda posiada oryginalny szkielet opracowany w latach 60. przez inżynierów Stanisława Więcka i Włodzimierza Wojnowskiego. Przypominamy, że projekt architektoniczny pawilonu przygotował Jerzy Jakubowicz. Wcześniej myślano, że konstrukcja została zniszczona w skutek wybuchu gazu, który miał miejsce w 1979 roku. Na podstawie przesłanek o złym stanie technicznym i niezachowaniu oryginalnego szkieletu została wydana zgoda na rozbiórkę budynku - podpisał ją dwa lata wcześniej ówczesny konserwator zabytków Piotr Brabander. W uzasadnieniu decyzji z 20 styczniu 2015 roku czytamy:

Konstrukcja obecnego budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w roku 1979, po wybuchu gazu. Ponadto, jak wynika z cytowanej dokumentacji projektowej, przewiduje ona odtworzenie w zakresie konstrukcji budynku Rotundy w analogicznej formie do stanu obecnego.

Jednak po rozpoczęciu demontażu okazało się, że oryginalna konstrukcja przetrwała. W związku z czym Michał Krasucki zdecydował o zatrzymaniu rozbiórki, by w ostatniej chwili ocalić charakter modernistycznego pawilonu będącego integralną częścią krajobrazu miasta. Konserwator zabytków dodaje, że nie zależy mu na blokowaniu inwestycji, ale na ochronie oryginalnej substancji, dlatego też zaprasza do rozmowy architektów - autorów projektu nowej warszawskiej Rotundy.

Więcej o planach wybudowania nowej rotundy i przebudowie Ronda Dmowskiego przeczytasz tu >>>

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROZBIÓRKI ROTUNDY >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO
Hotel butikowy- Lemon Resort SPA
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]

Skomentuj:

Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej