Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesna kamienica w zabytkowym centrum Łowicza [PROJEKT]

red

Zamiast historyzującej bryły nowoczesna forma, będąca rezultatem przetworzenia kontekstu. Taka ma być nowa kamienica w zabytkowym centrum Łowicza. Projekt powstał w pracowni Marek + Sikora Architektura.

Projekt kamienicy w Łowiczu
Projekt kamienicy w Łowiczu
projekt: Marek + Sikora Architektura

Projektowanie nowoczesnej zabudowy w historycznym kontekście jest za każdym razem wyzwaniem dla pracowni architektonicznej. Jak formy i detale obecne w zabytkowym otoczeniu przetworzyć na współczesny język architektury, tak by współgrały z istniejącymi budynkami wznoszonymi w mieście przez lata? Pytanie to zadali sobie architekci z pracowni Marek + Sikora Architektura przystępując do projektowania kamienicy znajdującej się w zabytkowym centrum Łowicza. Od pierwszej chwili wiedzieli, że nie chcą tworzyć architektury historyzującej i pastiszowej.

Projektujemy budynki współczesne, fascynuje nas zestawienie elementów nowoczesnych z substancją zabytkową. Chcemy kontynuować procesy nawarstwiania, które toczą się w tym miejscu od stuleci

- mówią architekci. Obecnie na działce inwestora znajduje się substandardowa zabudowa z lat powojennych, która nie wypełnia całego frontu działki. Zadanie polega na wstawieniu w miejsce wyburzanego obiektu budynku, który zająłby całą szerokość parceli, uzupełniając w ten sposób historyczną pierzeję ulicy.

Szukając inspiracji architekci przyglądali się okolicznej zabudowie, chcąc uszanować formy narosłe w tym miejscu przez lata. To, co zwróciło ich uwagę, to metalowe, ażurowe balkony i drewniane bramy, okiennice i elementy zachowane w łowickich budynkach. Z tej obserwacji narodził się projekt kamienicy z drewnianą, ażurową elewacją, która wypełnia całą parcelę i kontynuuje zabudowę pierzejową wzdłuż ulicy. Dobór materiału współgrającego z kontekstem i uproszczenie ażurowych form obecnych w detalach balkonów poskutkowało nowoczesną bryłą. Fasada została podzielona na dwie części. Parter uzyskał przeszklenia, funkcjonalne ze względu na obecność handlu i usług. Nadwieszone nad nim kondygnacje kryją się pod rytmiczną, drewnianą strukturą.

W naszym zamierzeniu budynek ma być nienachalnie regionalny. Lokalny - ale współczesny. Współczesny - ale nie schematyczny. Nie chcemy konkurować z historyczną architekturą Łowicza. Chcemy prowadzić dialog

- dodają architekci z pracowni Marek + Sikora Architektura.

ZOBACZ PROJEKT >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesna kamienica w zabytkowym centrum Łowicza [PROJEKT]